Skupinku turistov prekvapila lavína v Malej Studenej doline

Skupinu turistov v sobotu popoludní v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách prekvapila lavína. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že o pomoc požiadala turistka, keďže pri výstupe na Téryho chatu pred Veľkým hangom pravdepodobne spadla lavína z Jazernej steny a zasypala štyroch turistov čiastočne a jedného úplne.

05.01.2013 18:46
debata

Päťčlenná skupina záchranárov z Oblastného strediska Vysoké Tatry okamžite vyrazila pomocou snežných skútrov na miesto pádu lavíny. Niekoľko minút po jej spadnutí sa podarilo svojpomocne vyhrabať čiastočne zasypaných turistov a následne nájsť a vyhrabať aj celkom zasypaného kolegu.

Nikto podľa HZS neutrpel závažné poranenia a česko-slovenská skupina turistov sa rozhodla pomaly zostupovať na Zamkovského chatu. So záchranármi sa stretli nad hranicou lesa. Zasypanému turistovi horskí záchranári poskytli zdravotnú starostlivosť, a keďže neutrpel žiadne vážne zranenia, ostal na vlastnú žiadosť na Zamkovského chate, kde bola skupina turistov ubytovaná.

Po silnom snežení sa podmienky vo vysokohorskom teréne rýchlo menia, preto HZS upozorňuje na zvýšené lavínové nebezpečenstvo, ktoré sa zvýšilo na 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Najaktuálnejšie informácie ohľadom lavínovej situácie sú na internetových stránkach HZS.

debata chyba