Vlastníkom bytov robia problémy ročné zúčtovania tepla či vody

Ľuďom žijúcim v bytových domoch robia najväčšie problémy najmä ročné zúčtovania tepla či teplej vody. Ale aj fondu údržby a opráv. Tým podľa Pavla Haulíka z agentúry MVK rozumejú najmenej.

30.09.2013 19:26
debata (1)

Haulík na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave predstavil výsledky ankety Vlastníci bytov ako spotrebitelia, ktorá sa robila na vzorke 218 ľudí. Uskutočnila sa v rámci projektu Verejné spotrebiteľské vzdelávanie Bratislavčanov, ktorý organizuje Združenie občianskej sebaobrany pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava Ružinov Dušana Pekára.

Problémy vlastníkov bytov však podľa Haulíka vznikajú počas celého roka. „Odvíjajú sa najmä od toho, ako fungujú spoločenstvá vlastníkov, či ako si riešia vzájomné vzťahy so správcovskými spoločnosťami,“ priblížil. Problémov je veľa, pretože do nich vstupuje veľa ľudí – vlastníkov bytov, ktorých právne vedomie aj ich vlastnosti sú rôzne. „Vzniká pri tom veľa trecích plôch a spoločenstvá ich nie vždy vedia riešiť rozumným spôsobom,“ zhodnotil.

Problémy sú podľa jeho slov také zložité možno aj preto, lebo legislatíva je rozdrobená do množstva zákonov a vyhlášok. „Možno by bolo dobré pouvažovať o tom, ako to zjednotiť a dostať pod jednu strechu. Alebo ako to spraviť pre ľudí zrozumiteľnejšie,“ odporučil Haulík. Pomohla by podľa neho aj osveta u ľudí o tom, ako takéto spoločenstvá fungujú a ako by mohli fungovať.

Zároveň sú však takéto situácie pre mnohých ľudí pomerne nové, pretože prevod bytov do osobného vlastníctva je starý zhruba 20 rokov. „Ľudia sa dostali do nových úloh spoluvlastníkov, z ktorých im vyplývajú nielen práva, ale aj určité povinnosti. A nie všetci si to ešte uvedomujú,“ dodal Haulík.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #energie #voda #platby #Ružinov #zúčtovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy