Vodohospodári začali s opravou gabčíkovského kanála

Opravárenské práce na hrádzach prívodného kanála Vodného diela Gabčíkovo (VDG) sa začali v stredu ráno. Nepriaznivé, daždivé počasie však neumožnilo zatiaľ zaliatie poškodených miest s asfaltobetónovým tesnením.

16.10.2013 17:57
lod, Dunaj, parkovanie, turisti, doprava Foto: ,
Pre opravu prívodného kanála na Vodnom diele Gabčíkovo bola zastavená plavba na Dunaji z Bratislavy do Gabčíkova. V Bratislave si neočakávane muselo urobiť zastávku nebývalo veľa lodí.
debata

Po znížení hladiny vody sa očistili poškodené miesta, ktoré treba pred zaliatím aj vysušiť, informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š. p., Ľuboš Krno.

„Poškodené miesta sa nachádzajú na návodnej strane prívodného kanála VDG. Jeden poškodený úsek na pravobrežnej hrádzi vo vzdialenosti cca tri kilometre od vodného stupňa Gabčíkovo smerom do Bratislavy má dĺžku asi šesť metrov a druhé poškodené miesto, ktoré je na ľavobrežnej hrádzi vo vzdialenosti asi sedem kilometrov od Gabčíkova, má dĺžku zhruba 20 metrov,“ vysvetlil Krno. Pokiaľ ide o plošný rozsah poškodenia, špeciálnou asfaltobetónovou zmesou sa bude musieť zaliať približne 20 m2 poškodenej plochy.

Podľa hovorcu počas stredy vykonali aj monitoring celého prívodného kanála. „Zisťovali sme, či nedošlo aj na iných miestach k poškodeniu. Stáva sa, že plavidlá narazia do brehov a tieto udalosti posádka nenahlási,“ ozrejmil.

Hladina vody sa znižovala v prívodnom kanáli VDG postupne. Najskôr na kótu 128,4 metra nad morom (m n.m.), čo je o 1,7 m nižšie oproti minimálnej prevádzkovej hladine. „Po hrádzi sa na inkriminované miesta dostali opravárenské plošiny, poškodené miesta sa museli čiastočne narezať, podobne ako pri oprave výtlkov na cestách,“ ozrejmil. Dodal, že v utorok (15.10.) klesla voda o ďalších 90 cm, na kótu 129,2 m n.m. a v stredu ráno až na kótu 128,4 m n.m., čo je už maximálne zníženie hladiny.

debata chyba
Viac na túto tému: #VDG #prívodný kanál #zníženie vodnej hladiny #oprava kanála #plavba na Dunaji