Starosta Petržalky chce Starý most speňažiť

Návrhov na použitie pôvodnej konštrukcie Starého mosta, ktorý ide Bratislava rekonštruovať, pribúda. Po starostoch z východného Slovenska a Petržalskom okrášľovacom spolu svoju alternatívu navrhuje aj starosta Petržalky Vladimír Bajan.

06.11.2013 10:59
Starý most Foto: ,
Z bratislavského Starého mosta zostanú do jari len piliere.
debata (6)

Na rozdiel od iných podľa neho „nerentabilných návrhov“ chce Bajan most speňažiť a pomôcť tak naplniť kasu zadlženého mesta. Podľa jeho matematiky by mesto dostalo za materiál milión eur.

„Samotná rekonštrukcia má vyjsť Bratislavu na nemalých 70 miliónov eur, preto by bolo zahodením a premrhaním obrovskej šance aspoň časť financií nedostať späť do pokladnice mesta,“ myslí si petržalský starosta. Tvrdí, že podľa jeho informácií záujem o oceľ v podnikateľských kruhoch je, pričom odhadovaná cena sa hýbe okolo 200 eur za tonu. „Ak má most asi 5000 ton, hovoríme tu o zhruba jednom milióne eur,“ preratúva Bajan.

Ak by sa podľa starostu podarilo takúto alebo podobnú čiastku získať, financie by vraj mohli smerovať na environmentálne projekty do Starého Mesta a Petržalky. „To by bolo určite rozumnejšie a efektívnejšie, než rozdeliť most len tak na darčeky, ktoré ich kupujúci o pár mesiacov zahodia ako nepotrebný kus železa,“ myslí si Bajan. Pripomenul, že dnes oslovil listom aj hlavné mesto, aby sa ubezpečil, že Bratislava v súvislosti s demontážou súčasnej konštrukcie mosta zvážila všetky možnosti, ako s materiálom naložiť.

Vizualizácia plánovanej podoby Starého mosta v...
Vizualizácia plánovanej podoby Starého mosta v...
+3Vizualizácia plánovanej podoby Starého mosta v...

Časti konštrukcie mosta by sa mali podľa Petržalského okrášľovacieho spolku rozpíliť na malé kusy a predávať záujemcom z radov zberateľov či nadšencom na pamiatku. Dostali by ich spolu s certifikátom pravosti, navrhuje spolok, ktorý už tiež poslal hlavnému mestu list s touto požiadavkou. Argumentuje, že podobným spôsobom sa speňažili objekty aj v iných krajinách, napríklad Berlínsky múr.

O časti konštrukcie mosta už skôr prejavili záujem aj starostovia obcí na východnom Slovensku, kde by mohli samosprávam pomôcť pred budúcimi povodňami. Petržalský okrášľovací spolok však mesto žiada, aby sa mimo Bratislavy neodviezla celá konštrukcia mosta. „Chceli by sme z neho istý diel zachovať v Múzeu mesta Bratislavy, najmä tie fragmenty z pôvodného Mosta Františka Jozefa, ktoré sú čiastočne zachované najmä na petržalskej strane,“ vraví predsedníčka spolku Iveta Plšeková. Časť z nich by podľa jej slov v budúcnosti určite vystačila aj na vytvorenie pamätníka mosta na nábreží v Petržalke.

Bratislavský Starý most začnú rozoberať ešte tento rok. Hlavné mesto podpísalo 22. októbra s konzorciom troch firiem zmluvu o dielo na rekonštrukciu mosta aj vybudovanie električkovej trate do Petržalky. Stavebník chce začať s demontážou mostnej konštrukcie tento mesiac. Do konca februára by mal byť most demontovaný.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #rekonštrukcia #Starý most #Vladimír Bajan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy