Terchovú podporíte aj návštevou Jánošíkových dní

, 24.07.2014 17:00
Terchová, Jánošíkove dni
Jánošíkove dni v Terchovej Autor: ,

Festival Jánošíkove dni aj napriek prírodnej katastrofe, ktorá v pondelok popoludní, len pár dní pred jeho začiatkom, zasiahla Terchovú a Vrátnu dolinu, sa vo štvrtok začal a program, tak ako ho pôvodne pripravili organizátori, pokračuje aj v piatok a cez víkend. V plnom rozsahu a minimálne v takej kvalite ako po minulé roky.

Zmení sa len trasa nedeľňajšieho konského sprievodu, ktorý nepôjde od obecného úradu tradičnou cestou do Vrátnej doliny, keďže tú zničila prívalová vlna.

Jánošíkove dni v
		Terchovej
Terchovská
		muzika
+7Jánošíkove dni sú
		obľúbeným
		podujatím

Ostatné miesta, kde sú festivalové pódiá, povodeň nepoškodila a ani iné obmedzenia alebo zmeny súvisiace s programom či festivalovými pódiami nie sú. Organizátori však prosia návštevníkov, aby v plnej miere rešpektovali ich pokyny a pamätali na to, že najviac poškodená cesta do Vrátnej doliny je pre peších i vozidlá, s výnimkou záchranných zložiek a tých, čo pracujú na odstraňovaní následkov ničivej búrky, uzatvorená.

Motívom je výnimočná historická udalosť

O program 52. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu sa až do 27. júla postará takmer 1 100 účinkujúcich zo Slovenska, z Turecka, Lotyšska a Česka. Festival je súčasťou obce už 52 rokov a tento ročník je akýmsi spojením Terchovej s Európou. Inšpiráciou je historický zápis Terchovskej muziky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO z minuloročného decembra. „My chceme, aby táto výnimočná historická udalosť zarezonovala aj počas tohtoročných Jánošíkových dní, lebo sme hlboko presvedčení, že si to Terchovská muzika a všetci jej interpreti v priebehu tých 140 rokov, čo sa vyvíja, zaslúžia,“ povedal šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.

Terchovská muzika
Terchovská muzika Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Festival Jánošíkove dni má opäť, tak ako to pravidelní návštevníci poznajú, tri galavečery. V piatok terchovský, v sobotu medzinárodný a v nedeľu regionálny. „Aj tieto tri galaprogramy budú prepojené myšlienkou UNESCO. Predstaví sa viacero účinkujúcich, ktorí majú významný podiel na úspechu Terchovskej muziky, a zároveň chceme Terchovú prirodzene prepojiť s Európou, ako si to UNESCO vyžaduje a ako sa to aj patrí urobiť. Pretože Terchová nikdy nebola izolovaný kultúrny fenomén a Terchovská muzika už dávno nepatrí iba Terchovcom,“ dodáva Cabadaj.

Kto chce na vlastné oči a uši zistiť, prečo je Terchovská muzika fenomén a ako dokáže očariť, nech si pozrie na záver sobotňajšieho galavečera monumentálny Terchovský symfonický orchester s dirigentom Rudom Patrnčiakom. Zastúpené sú v ňom všetky generácie terchovských muzikantov. „V ňom sú všetky tie atribúty, pre ktoré bola zapísaná, to znamená multigeneračná výmena, kontinuita, vzťah obce k prostrediu a identifikácia s prvkom v tom orchestri jednoducho fungujú. Je jasným dôkazom, prečo je Terchovská muzika v UNESCO,“ hovorí Cabadaj.

Jánošíkove dni sú obľúbeným podujatím
Jánošíkove dni sú obľúbeným podujatím Autor: Renáta Jaloviarová, Pravda

Folklór festivalu dominuje a popri ňom nebudú chýbať ani iné hudobné žánre, výstavy, ukážky ľudových remesiel, hľadanie pokladu či razenie Jánošíkovho dukáta a tiež ohňostroj. Súčasťou festivalu bude uvedenie novej knihy o zbojníckom kapitánovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorú vydala Matica slovenská a Žilinský samosprávny kraj.  Všetky podrobnosti o programe sú na festivalových plagátoch, ktoré sú vyvesené v každej časti obce, ako aj na stránke www.janosikovedni.sk.

Život ani turistika vo Vrátnej a Terchovej neskončili

Silná búrka a následné zosuvy vo forme kamenných lavín a povodne zanechali veľké škody na majetku obce, ľudí aj jazvy vo Vrátnej doline. Kto však hovorí, že prírodná katastrofa predčasne ukončila letnú turistickú sezónu a Terchová padla na kolená, obci ani malebnej Malej Fatre takýmito slovami nepomáha a mýli sa. „Ak ľudia majú pocit, že to, čo prehrmelo ponad Terchovú, je hrozné, majú nás radi a chcú nám pomôcť, nech k nám prídu. Nech navštívia Terchovú. Aktívnemu odpočinku a prekrásnej prírode, pre ktorú do Terchovej chodia, sa môžu plnej miere venovať,“ povedal šéf Združenia turizmu Terchová Jozef Mičo.

Výzdoba v obci Terchová, kde budú prebiehať...
Výzdoba v obci Terchová, kde budú prebiehať Jánošíkove dni 2014. Autor: SITA, Milo Fabian

K dispozícii je aj naďalej okrem zničenej Vrátnej doliny 200 km značených turistických chodníkov a 560 km cyklotrás. „Iba cyklotrasa do Vrátnej, čiže nejaké štyri kilometre, je zničená. Všetko ostatné – hotely a ubytovacie zariadenia – nebolo, okrem chaty pod výťahom do Snilovského sedla, poškodené. Ubytovacie kapacity a služby, okrem kabínkovej lanovky, fungujú úplne normálne,“ dodal Mičo.

Povodeň zničila aj cestu pod Šútovským vodopádom, v poslednom úseku približne 300 m sa k vodopádu nedá dostať. „Dolné, Nové a Horné Diery sú priechodné, túru však treba začať aj ukončiť na Bielom Potoku. Hrebeň Malej Fatry a Rozsutce sú taktiež priechodné,“ informoval náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš.

Pohľad na areál, kde budú prebiehať Jánošíkove...
Pohľad na areál, kde budú prebiehať Jánošíkove dni 2014. Autor: SITA, Milo Fabian

Kto chce popri medzinárodnom festivale stihnúť aj turistiku, odporúčame mu predtým si pozrieť internetovú stránku www.hzs.sk, kde sa dozvie aktuálne informácie o stave turistických chodníkov. Ľudia, ktorí sú alebo majú byť ubytovaní v hoteloch, chatách a penziónoch v Štefanovej a v lokalite Sokolie, sa do zariadení dostanú, cesta cez Tiesňavy bude pre nich otvorená.

Pomoc aj rešpektovanie uzávery

  • Návštevníci Jánošíkových dní pomôžu Terchovej najmä svojou účasťou na festivale a tým, že nezanevrú na krásy okolitej prírody ani v budúcnosti. Brigáda, na ktorej by ľudia dostali do rúk lopaty na odpratávanie následkov povodne, v Terchovej počas festivalu nebude. Ako uviedol starosta Milan Laurenčík, v týchto prácach budú pokračovať po skončení festivalu. Kto chce Terchovej, Vrátnej či osobám postihnutým následkami povodne pomôcť finančne, môže tak urobiť v dobrovoľnej finančnej zbierke alebo zdieľaním stránky na sociálnej sieti (viac info na www.terchova.sk)
  • Záchranári upozorňujú a vyzývajú všetkých zvedavcov, aby zbytočne nechodili na zničenú cestu, ktorá vedie zo Starého dvora k nástupnej stanici lanovky vo Vrátnej doline. Je uzavretá do odvolania. Takéto výzvy majú za cieľ najmä bezpečnosť návštevníkov Terchovej a nerušené pokračovanie záchranných prác a odstraňovania následkov kalamity v najviac postihnutej oblasti Vrátnej doliny.
  • Počas festivalu od piatka do nedele bude na ceste spájajúcej Žilinu s Oravou cez Terchovú obmedzená doprava. „Nebude celková uzávierka dopravy, ako to bolo avizované, pretože teraz sa robí most Zlatné pri Žiline a nedovolili nám uzávierku. Doprava bude spomalená a budeme ju zastavovať, keď vznikne nejaký problém," informoval starosta Milan Laurenčík.
  • Žilinská SAD cez víkend posilní autobusové linky do Terchovej. Odchádzať budú zo žilinskej autobusovej stanice a v opačnom smere zo zastávky Centrum Terchová. Okrem pravidelných 17 spojov bude pripravený aj mimoriadny autobus.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Terchová #Vrátna dolina #Jánošíkove dni
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku