Kamennej lavíne vo Vrátnej sa podľa Kaliňáka zabrániť nedalo

Kamennej lavíne, ktorá v pondelok spustošila Vrátnu dolinu, sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nedalo zabrániť. „Ťažko asi hľadať príčiny, ktorým by sa dalo preventívne zabrániť, lebo v horskej časti bolo dostatok lesov. Jednoducho príroda tu absolútne ukázala svoju silu. Padlo viac ako 65 mm zrážok v priebehu hodiny a odtrhnutá časť svahu s kamením spôsobila túto spúšť. Samotná voda, čo do výšky povodne, ušetrila Terchovú a ďalšie časti, ale kamenná lavína vlastne zničila všetko, čo jej prišlo do cesty,“ povedal v piatok priamo vo Vrátnej doline Kaliňák.

25.07.2014 15:00 , aktualizované: 16:50
Záplavy, storočná voda, Vrátna Foto: ,
Voda strhla auto z parkoviska pred chatou Vrátna.
debata (2)

Podľa ministra vnútra horskí záchranári v pondelok večer bezprostredne po prietrži mračien zvládli na slovenské pomery veľmi netypickú záchrannú akciu, keď cez nepriechodné časti Vrátnej doliny zlanili do bezpečia 122 ľudí. „Dvadsaťpäť profesionálnych a desať dobrovoľných horských záchranárov evakuovalo 122 ľudí z hornej časti doliny na rôznych povrazových a lanových systémoch, keď ich cez tie najhoršie úseky vlastne zlaňovali. Medzi nimi aj trojmesačné dieťa a niekoľko ďalších malých detí. A čo je najpodstatnejšie, že sa všetkých podarilo zachrániť bez akejkoľvek ujmy na zdraví,“ dodal minister.

Kaliňák tiež vyzdvihol, že sa osvedčil princíp spolupráce medzi profesionálnymi a dobrovoľnými hasičmi a horskou službou a dobrovoľnou horskou službou. „Popri stovke profesionálnych hasičov a záchranárov tu pracovalo 180 dobrovoľných hasičov zo Zázrivej, Námestova, Turzovky, Skalitého, Martina- Priekopy, Sučian a veľmi prispel aj Oravský záchranný systém a dobrovoľný hasičský zbor z Trnavy, ktorý prišiel s ťažkou technikou,“ povedal minister.

Po stredajšej obhliadke Vrátnej doliny z vrtuľníka horskí záchranári skonštatovali, že počas pondelkovej prietrže mračien sa premočená pôda odtrhla na päťdesiatich hektároch zo svahov Stien a Hromového a žľabmi sa vyvalila do doliny. Zrážkomerná stanica pri chate horskej záchrannej služby zachytila za trištvrte hodiny 65 litrov dažďovej vody na meter štvorcový. „Predpokladáme, že na hrebeni bola búrka ešte silnejšia. Na kúsku spadlo také veľké množstvo zrážok, že ten hlinený podklad, ktorý je na tom kameni, to neudržal a tým sklonom toho svahu odišiel do doliny. Bola to klasická prívalová vlna, trvalo to veľmi krátko. A v podstate všetky tie autá šli preto do rieky a aj tí ľudia utekali iba do bokov, pretože tomu sa nedalo ujsť. To nikto nemohol očakávať,“ povedal náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš, podľa ktorého podobnú povodeň ako v pondelok zaznamenali v Malej Fatre pred 166 rokmi, keď vytopilo osadu Štefanová.

Podľa Zuzany Farkasovej z Prezídia Hasičského a záchranného zboru ďalšie ničivé zosuvy vo Vrátnej doline nehrozia. „Počas stredajšieho preletu nad oblasťou hasiči a horskí záchranári zistili, že sa v lokalite nenachádzajú nahromadené kamene, skaly ani pôda, a preto nehrozia ďalšie zosuvy,“ uviedla Farkasová.

Turisti rušia rezervácie v Malej Fatre, podľa záchranárov nemusia

Po ničivej prietrži mračien, ktorá sa v pondelok prehnala Vrátnou dolinou, hotely v Malej Fatre zaznamenali niekoľko zrušených rezervácií. Podľa náčelníka malofatranských horských záchranárov Juraja Ondruša turisti nemusia mať obavy, pretože väčšina chodníkov, či už obľúbené Jánošíkove diery, Veľký Rozsutec alebo celý hrebeň Malej Fatry sú schodné a nie je tam žiadny problém.

Zničená je len Vrátna dolina, najmä jej horná časť, nefunguje lanovka z Vrátnej na Chleb a pod Šútovským vodopádom na južnej strane Fatry chýba asi tristo metrov cesty. „Keď sa opraví cesta v Tiesňavách, aj Vrátna dolina bude po Starý dvor priechodná. Vrátna je pre peších zatiaľ uzavretá, ale osobné autá už v určitých intervaloch púšťame,“ dodal Ondruš.

Malofatranskí horskí záchranári aktuálne neodporúčajú pohybovať sa po chodníkoch: Chata Vrátna – Snilovské sedlo (zelená), Stará dolina – Sedlo za Kravarskym (zelená), Medziholie – Chrbát Stohu (žltá), Chata na Grúni – Chata Vrátna (žltá), Starý dvor – Chata na Grúni (modrá), Šútovo – Chata pod Chlebom (modrá).

„Povodeň zničila aj cestu pod Šútovským vodopádom v poslednom približne tristometrovom úseku a tak sa k vodopádu nedá dostať. Na Chatu na Grúni odporúčame modrý chodník zo Štefanovej. Dolné, Nové a Horné Diery sú priechodné, túru však treba začať aj ukončiť na Bielom Potoku. Hrebeň Malej Fatry a Rozsutce sú taktiež priechodné. Značené chodníky mimo Vrátnej sú podmočené a blatisté,“ upozorňuje Horská záchranná služba Malá Fatra.

Prívalový dážď a rozbúrený potok Varínka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj okolo päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni. Záchranárom sa ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #malá fatra #Povodeň #Robert Kaliňák #horská záchranná služba #Vrátna dolina