Nápis Yankees go home! Stop NATO! už na úrade BBSK nevisí

Transparent s nápisom Yankees go home! Stop NATO!, ktorý vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) s predsedom Marianom Kotlebom zavesili v piatok v deň výročia SNP na priečelie Úradu BBSK, tam už nie je. Jeho zvesením vedome alebo nevedome vyhoveli Krajskému pamiatkového úradu (KPÚ) v Banskej Bystrici, ktorý ešte v piatok nariadil jeho okamžité odstránenie.

02.09.2014 15:30 , aktualizované: 16:15
BBSK, Banská Bystrica, Banskobystrický... Foto: ,
Nápis na budove úradu BBSK na Námestí SNP počas centrálnych osláv 70. výročia Slovenského národného povstania.
debata (16)

Ako v utorok pripomenula právnička KPÚ Oľga Rejdovjanová, budova Úradu BBSK je národnou kultúrnou pamiatkou a stojí v mestskej pamiatkovej rezervácii. Na inštalovanie transparentu krajská samospráva potrebovala povolenie pamiatkarov, ktoré však nemala a ani oň nepožiadala.

„Nariadenie o odstránení transparentu sme vydali hneď v piatok a pokúsili sa ho doručiť v spolupráci s mestskou políciou. Vzhľadom na to, že boli voľné dni, však bol s doručením problém. Dnes ráno to však bolo odstránené, čo je pre nás podstatné,“ povedala Rejdovjanová.

Primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola... Foto: SITA, Ján Viazanička
BBSK, Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, nápis, banner, Yankees go home, Stop NATO, SNP Primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola (tretí zľava) čaká na privítanie prezidentov SR, ČR a Poľska na Námestí SNP, v pozadí nápis na budove úradu BBSK počas centrálnych osláv 70. výročia Slovenského národného povstania.

Hovorca BBSK Miroslav Belička v piatok uviedol, že transparent bude na budove úradu visieť celý týždeň a súvisí s výstavou fotografií, ktorá je inštalovaná v priestoroch úradu. V utorok na otázku, prečo ho už zvesili, odpovedal: „Rozhodli sme sa, že ho teraz dáme dole, máme náš stranícky na Urpíne (na súkromnom pozemku na svahu kopca Urpín, pozn. SITA). Výstava ale pokračuje.“ O nariadení KPÚ Belička podľa vlastných slov nemá vedomosť. „Ale ak takéto nariadenie v podateľni prijali, budeme pamiatkový úrad určite žiadať, aby skontroloval všetky transparenty na Námestí SNP,“ dodal Belička.

Poslanci sa od transparentu dištancujú

Transparent, ktorý bol od piatka do utorkového rána inštalovaný na priečelí budovy Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), sa stal podnetom na vyhlásenie krajských poslancov, ktoré na návrh poslankyne Boženy Kováčovej prijali na úvod utorkového zasadnutia.

Župana Mariana Kotlebu v ňom vyzývajú, aby nezneužíval majetok občanov samosprávneho kraja, a to konkrétne budovu sídla BBSK na propagáciu politickej strany vyvesovaním hanlivých hesiel.

Nápis na budove úradu BBSK na Námestí SNP v... Foto: SITA, Ján Viazanička
BBSK, Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, nápis, banner, Yankees go home, Stop NATO, SNP Nápis na budove úradu BBSK na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

„Zároveň sa od krokov a počínania predsedu BBSK dištancujeme a ospravedlňujeme sa obyvateľom BBSK za to, že predseda zneužíva svoju funkciu na propagáciu a prezentáciu názorov jednej politickej strany, a to Ľudová strana Naše Slovensko,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Poslanci v ňom tiež pripomenuli, že vyvesenie transparentu nie je prvým svojvoľným zásahom súčasného župana na budove úradu. Predtým to bolo zvesenie vlajky Európskej únie, ktorú Kotleba označil slovom „handra“.

Za vyhlásenie hlasovalo 38 prítomných poslancov, zdržali sa dvaja a proti nebol nikto. Poslanec Jaroslav Demian v diskusii pripomenul, že súčasné vedenie BBSK zneužíva na propagáciu svojich politických názorov aj webové sídlo župy. Kotleba sa do diskusie nezapojil a vyhlásenie ani nijako nekomentoval.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kotleba #Banskobystrický samosprávny kraj #BBSK #Pamiatkári #nápis #národná kultúrna pamiatka