Košice dostali nové električky Vario. Klímu bude mať len vodič

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) uviedol v pondelok do prevádzky prvé štyri nové čiastočne nízkopodlažné električky Vario. Ako povedal generálny riaditeľ DPMK Juraj Hrehorčák, dopravný podnik vo verejnej súťaži získal 23 električiek za približne 33 miliónov eur.

01.12.2014 11:25 , aktualizované: 12:37
Košice, MHD, električka, Richard Raši, Juraj... Foto: ,
Mestská hromadná doprava v Košiciach bude podľa pimátora Richarda Rašiho nielen modernejšia, komfortnejšia, ale aj bezpečnejšia.
debata (3)

„Oproti plánovanej sume sme ušetrili okolo sedem miliónov eur, čo nám umožnilo uplatniť opciu na nákup ďalších piatich električiek. Takže celkovo sme získali 28 električiek,“ povedal Hrehorčák.

Zatiaľ do košického dopravného podniku prišlo sedem električiek, ostatné dodajú v priebehu budúceho roku a budú postupne nasadzované do prevádzky. Posledné vozidlo by malo prísť na jeseň 2015.

Nové električky Dopravného podniku mesta Košice.
Nové električky v Košiciach.
+7Nové električky Dopravného podniku mesta Košice.

„Mestská hromadná doprava v Košiciach bude nielen modernejšia, komfortnejšia, ale aj bezpečnejšia,“ povedal primátor Raši.

DPMK získal na nákup električiek 85 percent prostriedkov z európskych fondov, desať percent dal štát a zvyšných päť percent poskytol dopravný podnik, pričom ako uviedol Hrehorčák, časť bola z vlastných zdrojov a ďalšia z dlhodobého úveru. Cena jednej električky je 1,449 miliónov eur. Spoločnosť Pragoimpex, ktorá električky dodáva, zabezpečí záručný a pozáručný servis vrátane opráv pre každú električku počas 15 rokov, alebo do najazdenia 750-tisíc kilometrov.

Zľava: Primátor Košíc Richard Raši a riaditeľ... Foto: SITA, Jozef Jarošík
Košice, MHD, električka, Richard Raši, Juraj Hrehorčák Zľava: Primátor Košíc Richard Raši a riaditeľ DPMK Juraj Hrehorčák počas uvedenia nových električiek do prevádzky v Dopravnom podniku mesta Košice.

Ako uviedol Hrehorčák, električka Vario LF2+ predstavuje zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Električka je dlhá 22,6 metra, má 44 miest na sedenie a 131 na státie. Maximálna rýchlosť je 65 km/h.

Na otázku, či je električka klimatizovaná Hrehorčák, odvetil, že klimatizovaná je len kabína vodiča.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #električky #MHD #Dopravný podnik Košice