Toxický odpad z lomu Srdce odstránia do konca roka 2015

Zdraviu nebezpečné toxické gudróny majú z kameňolomu Srdce v bratislavskej Devínskej Novej Vsi odstrániť do konca roka 2015. Ako v utorok novinárov informoval minister životného prostredia Peter Žiga, náklady na odstránenie gudrónov a nimi kontaminovanej zeme by mali v rámci projektu Kamenné srdce dosiahnuť 12 miliónov eur.

16.12.2014 15:25
Peter Žiga, Milan Jambor, Peter sekula Foto: ,
Zľava: Minister životného prostredia Peter Žiga, starosta MČ Devínska Nová Ves Milan Jambor a zástupca združenia Kamenné srdce Peter Sekula počas tlačovej besedy pri príležitosti odstraňovania nebezpečného odpadu z kameňolomu Srdce v Devínskej Novej Vsi.
debata (1)

Finančné prostriedky potrebné na sanáciu znečistenia vyčlenia z Operačného programu Životné prostredie.

„Jedna z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku sa nachádza v kameňolome Srdce,“ povedal Žiga. „Táto záťaž je tu už 50 rokov a 20 rokov sa obyvatelia Devínskej Novej Vsi snažia o jej odstránenie.“ Podľa Žigu sa v kameňolome nachádza približne 30-tisíc metrov kubických toxického odpadu, z čoho je 18 tisíc metrov kubických gudrónov a 12 tisíc metrov kubických kontaminovanej zeme. Po odstránení záťaže bude podľa neho lokalita plne k dispozícii pre obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

„Skládka vznikla tak, že pri likvidácii továrne Apollo sem vyvážali kyslé gudróny, ktoré vznikli ako medziprodukt pri čistení ropy,“ povedal sanačný geológ Peter Sekula. Miesto uloženia odpadu bolo podľa neho v tom čase primerané vedomostiam o skládkach a možnostiach uskladnenia podobných látok. V súčasnosti je situácia iná a skládka musí byť podľa Sekulu odstránená. Gudróny je podľa neho možné energeticky zhodnotiť spaľovaním v cementačných peciach. Kontaminovanú zem majú zase spracovať pomocou metódy biodegradácie.

„Lom bude po skončení sanácii plne rekultivovaný,“ povedal. Podľa starostu mestskej časti Devínska Nová Ves Milana Jambora budú gudróny z lomu vyvážať v špeciálnych kontajneroch tak, aby čo najskôr opustili mestskú časť a neohrozili obyvateľov. Podľa Sekulu môže byť pri preprave gudrónov jediným problémom pre miestnych obyvateľov ich zápach.

Gudróny sú kyselinové smoly a kaly, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri čistení ropy. Do Devínskej Novej Vsi ich priviezli v roku 1963. Kameňolom Srdce však podľa odborníkov nie je vhodným miestom na skládkovanie podobných látok

1 debata chyba
Viac na túto tému: #devínska nová ves #gudróny #kontaminovaná zem #environmentálna záťaž