O posty šéfov v bratislavských mestských podnikoch má záujem vyše 50 ľudí

O posty šéfov v bratislavských mestských podnikoch je záujem, radnica dostala 53 prihlášok. Jedného uchádzača však musela výberová komisia vyradiť, prihláška totiž prišla až po stanovenom termíne.

06.08.2015 13:43
magistrát, budova, primaciálne námestie Foto: ,
Noví riaditelia mestských podnikov by mohli byť známi na konci septembra, keď o nich bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Na snímke budova bratislavského magistrátu.
debata

V najbližších dňoch budú na internetovej stránke hlavného mesta uverejnené životopisy i rozvojové projekty uchádzačov, ktorí splnili podmienky. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Bratislavská radnica hľadá nových šéfov podnikov Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Metro Bratislava, Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Výberové konanie spustila bratislavská samospráva v polovici júla a uchádzači sa mohli prihlasovať na magistráte do 3. augusta.

Uchádzačov o vedúcu funkciu v mestských podnikoch si výberová komisia zložená z poslancov mestského zastupiteľstva a zástupcov primátora pozve na verejné vypočutie. Noví riaditelia mestských podnikov by mohli byť známi na konci septembra, keď o nich bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Spôsob výberu kandidátov na vrcholové pozície v mestských podnikoch podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala dokazuje, že hlavné mesto koná transparentne, cieľom je dosiahnuť odborné a odpolitizované riadenie mestských podnikov. „Mestské podniky sú kľúčové pre život mesta, musia byť riadené kompetentne a odborne, v prospech Bratislavčanov,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal.

Pri výbere nových šéfov mestských podnikov sa bratislavská samospráva riadi zásadami spolupráce hlavného mesta s organizáciami, v ktorých je mesto jediným akcionárom alebo má majoritnú majetkovú účasť, ktoré bratislavskí mestskí poslanci schválili koncom júna. Nové pravidlá sa rodili niekoľko mesiacov, prvé rokovania sa začali už vo februári tohto roku. Jednou z hlavných zmien oproti minulosti je, že šéfov mestských podnikov radnica vyberie vo výberových konaniach. Doteraz totiž mestské podniky riadili politickí nominanti.

Pri nastavovaní výberového procesu hlavnému mestu pomáhala aj nezisková organizácia Transparency International Slovensko, ktorá sa zúčastňuje aj na stretnutiach výberovej komisie. Jedno sa konalo 5. augusta, ďalšie stretnutie je naplánované na 7. septembra. Transparency International plánuje po ukončení práce výberovej komisie pripraviť z celého výberového procesu hodnotiacu správu s odporúčaniami pre rozhodovacie procesy v samosprávach na Slovensku, informovala Skokanová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Magistrát #Ivo Nesrovnal #mestské podniky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy