Budova v Piešťanoch má statické problémy od začiatku

Vlastník budovy Centroom v Piešťanoch vedel o jej statických problémoch už pred piatimi rokmi. Statik Vladimír Benko už vtedy odporučil riešiť "sadanie“ v tom čase novopostaveného objektu.

18.10.2015 14:10
Centroom, Piešťany Foto: ,
Centroom v Piešťanoch.
debata

K zásadnému riešeniu problémov sa vlastník neodhodlal, trhliny v priečkach riešil len "kozmetickými“ úpravami. Vyplynulo to zo sobotného rokovania krízového tímu, ktorý zvolal primátor Piešťan Miloš Tamajka. O rokovaní informovala hovorkyňa piešťanskej radnice Eva Bereczová.

"Neskutočné, že situácia sa rieši po piatich rokoch. Som naozaj nahnevaný na všetkých, ktorí tento problém roky ignorovali,“ povedal po rokovaní krízového tímu Tamajka. Krízový tím zasadal opäť, pretože problematická statika budovy sa predpoludním prejavila na štvrtom, piatom a šiestom podlaží vydúvaním, praskaním a odlepovaním dlažby. Takéto prejavy podľa vedúceho stavebného oddelenia Mestského úradu v Piešťanoch Ivana Pauera už nemožno vnímať ako varovný prst, ale varovnú päsť.

Stavebný úrad už 8. októbra nariadil vypratanie budovy. O týždeň neskôr vydal rozhodnutie, ktorým nariadil vykonanie neodkladných zabezpečovacích prác. Závažný havarijný stav podľa stavebného úradu ohrozuje nielen osoby, ktoré by sa nachádzali vo vnútri stavby, ale je hrozbou aj pre okolie budovy Centroom.

V polyfunkčnej budove Centroom je 44 bytov, kancelárske a obchodné priestory. Po rozhodnutí stavebného úradu o jej vyprataní tam už týždeň nikto nebýva, prázdne sú aj obchody na prízemí. Budova je odpojená od kúrenia, vody a elektrickej energie.

Polyfunkčný objekt Centroom v blízkosti Auparku v Piešťanoch bol kolaudovaný pred piatimi rokmi. Projektantom statiky bol Ján Tomčáni, ktorý zodpovedal za statiku aj v problémových bratislavských projektoch Trinity a Apollo 1.

debata chyba
Viac na túto tému: #Piešťany #Centroom
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy