Vinársku tradíciu Bratislavy pripomenú Svätomartinské dni

Vinársku tradíciu Bratislavského regiónu aj tento rok pripomenú Svätomartinské dni, ktoré budú v Bratislave 6. a 7. novembra na Primaciálnom námestí. Sviatok vína bude oslavou výsledkov úsilia bratislavských vinárov. Hlavné mesto chce týmto sviatkom posilniť historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám a spropagovať prácu vinárov.

05.11.2015 13:41
víno, Bratislava Foto: ,
Bratislava je mesto vinoték a krásneho vína.
debata

Program Svätomartinských dní v piatok 6. novembra o 16:30 slávnostne otvorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským požehnaním mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava. Počas oboch dní budú môcť ľudia na Primaciálnom námestí ochutnávať mladé vína od bratislavských vinárov z Račianskeho vinohradníckeho spolku, Nového Mesta, Vajnôr a v ponuke bude i tradičný devínsky ríbezlák.

Oslavy mladého vína budú spojené aj s bohoslužbami v Katedrále sv. Martina, ktoré budú od 7. do 11. novembra venované myšlienke na svätého Martina a ľudí vyhnaných z domova. Duchovná myšlienka nebude chýbať ani svätomartinským lampiónovým sprievodom. Jeden z nich sa bude konať 6. novembra, začne sa o 16:00 detskou omšou v Dóme sv. Martina. Lampiónový sprievod potom pôjde cez Staré Mesto do Františkánskeho kláštora, kde budú pre deti pripravené tvorivé dielne či tanečný program.

Ako obetné dary sa budú tento rok zbierať školské pomôcky pre deti z rodín v núdzi. Ďalší sprievod je naplánovaný na 11. novembra, konať sa bude od 17:00 v záhrade Prezidentského paláca. Tento lampiónový sprievod organizuje Nemecká škola Bratislava, spojený preto bude s nemeckými tradíciami a oslavou sv. Martina.

Keď víno tieklo potokom

História vinohradníctva a vinárstva v Bratislavskom regióne je stará takmer 3 000 rokov a stáročia bol Bratislavský kraj najvýznamnejším vinohradníckym regiónom na Slovensku. Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni u kráľovnej Márie Terézie. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na Slovensku. Oslavy mladého vína patria dodnes k najvýznamnejším vinárskym udalostiam, priblížila históriu Katarína Kohútiková z kancelárie primátora Bratislavy.

Sviatok svätého Martina, jedného z patrónov Bratislavy, sa už oddávna v hlavnom meste spájal so slávením hodov a jarmokov. V súvislosti s vinohradníctvom a vínom sa k nemu v minulosti viazali aj viaceré zaujímavosti. V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach, aj keď bol tzv. bannzeit – čiže čas, kedy mali ostatní vinohradníci výčap vína zakázaný. Víno sa čapovalo len pri Starej radnici, v pivnici vo Františkánskom kostole a v apoštolskej pivnici v Zelenom dome. Práve do poslednej menovanej vinárne každoročne chodieval na sviatok sv. Martina richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé vínka.

V čase sviatku sv. Martina sa po meste chodilo s palicou, ktorou mesto kontrolovalo úrodu a množstvo dorobeného vína u súkromníkov. Mestský kapitán, drábi a vymeriavač desiatku chodili so špeciálnou palicou merať víno v sudoch a na základe meraní potom určili výšku dane. Pozornosť na sv. Martina sa netočila len okolo vína, týmto dňom sa v meste končili všetky slávnosti, sprievody či podujatia pod holým nebom, hovorilo sa totiž, že sv. Martin prináša na kopytách svojho koňa prvý sneh.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Svätomartinské dni