Na Námestí SNP sa už o 18.00 zišli stovky ľudí. Po asi pol hodine sa dav vybral smerom k Michalskej bráne a pokojne prešli Starým mestom naspäť na SNP. Niesli transparenty s preškrtnutými hákovými krížmi a odkazmi proti pravicovému extrémizmu, rasizmu, neonacizmu.

Bratislavčanka Anna Bergerová má 86 rokov a tomu, čo videla v televízii v sobotu v noci nemohla uveriť. „Keď som sa dozvedela, že fašisti sa dostali do parlamentu, myslela som, že zomriem," hovorí dôchodkyňa a spomína na časy, keď sa zúčastnila Slovenského národného povstania. Jej brata v roku 1939 odsúdili na trest smrti, pretože ako vojak v Poľsku odmietol bojovať proti bratom vojakom. Až v máji 1945 ho fašisti popravili.
Prečítajte si glosu Martina Krna: Neprejdú!
„Keď som to videla, povedala som si, pane bože, kde sme spravili chybu, že ľudia a hlavne mladí volia fašistu. Úplne sme to zanedbali a tú ideológiu sme vôbec nevyvracali, a mali sme. Aj noviny a televízia. Venujú sa všetkým hlúpostiam a malichernostiam, ale takýmto dôležitým veciam nie,“ hovorí Anna Bergerová a s dvoma francúzskymi barlami kráča ďalej s davom.


Mladá novinárka Radka hovorí, že výsledok ju šokoval a priznáva, že médiá možno nezvolili správnu taktiku. „Keď si spätne premietam, ako sme sa k problematike postavili, že sme o ňom neinformovali, nevšímali si ho, zrejme to bola chyba. Mali sme viac hovoriť a písať o tom, čo robí a čo predstavuje,“ dodáva žurnalistka s tým, že výsledok volieb už nezmení, ale chce dať najavo, že sa jej nepáči, kam sa Slovensko uberá.
To sa nepáči ani skupinke stredoškolákov. Majú 17 rokov a voliť ešte nemohli. „Je to hanba, že naši rovesníci volili Kotlebu. Pred vyše 70 rokmi sme fašizmus porazili a teraz toto. Ľudia by sa nemali správať tak, ako sa správa Kotleba so svojimi kumpánmi. Preto sme prišli,“ zhodujú sa svorne.

Protestné zhromaždenie proti Kotlebovi aj v Banskej Bystrici
Vyše dvesto ľudí sa zišlo aj na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Zapálili sviečky, aby tak vyjadrili svoj negatívny postoj k volebnému úspechu Kotlebovcov. Deklarovali to aj na transparentoch s nápismi Bystrica nie je ultrapravica a Poučme sa z histórie. V diskusiách rezonovala kritika nenávistných prejavov voči menšinám na Slovensku a obdivu k slovenskému klérofašistickému štátu, ktoré prezentuje líder strany. Pokojný priebeh podujatia, ktoré trvalo približne hodinu, sa v závere snažili narušiť hlasitým hovorom prívrženci ĽSNS.
Protestné zhromaždenie pripravila Občianska platforma Nie v našom meste. „Solidarita, porozumenie a tolerancia dostali v parlamentných voľbách na frak. História ukázala, aká nebezpečná je pštrosia politika, a tak, priatelia, vytiahnime hlavy z piesku a povedzme fašizmu nie!“ povedala za organizátorov Dorota Martincová.
Upozornili aj na aktivity založené na rozdúchavaní nenávisti voči Rómom alebo iným menšinám na Slovensku. „Ak je niekto fanúšikom fašistického slovenského štátu a zároveň má politickú podporu, ktorá mu zaručuje prítomnosť v parlamente, je nevyhnutné, aby slovenská spoločnosť zbystrila pozornosť,“ vysvetlil Rado Sloboda z platformy Nie v našom meste.
(sita)