Bežci uvítali protestný transparent PKO s významom 'Park Korupcie a Oligarchie'

Pozitívne ohlasy, palce hore, pozdravy a prejavovanie sympatií k tejto aktivite, taký bol podľa aktivistky iniciatívy Bratislava otvorene Ľubici Trubíniovej symbolický protest, ktorý pripomína stratu Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave.

10.04.2016 18:19
PKO, transparent, Park Korupcie a Oligarchie,... Foto:
Demonštranti na mieste bývalého PKO s transparentom Park Korupcie a Oligarchie.
debata (9)

Aktivisti sa ho rozhodli spojiť s nedeľným 69. ročníkom národného behu Devín – Bratislava. „Pred hlavným vchodom do areálu PKO sme počas celého behu stáli s rozvinutým 7-metrovým transparentom PKO, čo znamenalo Park Korupcie a Oligarchie a intenzívne povzbudzovali bežcov a bežkyne,“ povedala Trubíniová s tým, že bežci transparent vítali a niektorí kričali na aktivistov, že robia správnu vec.

„Negatívny ohlas sme nemali ani jeden,“ pokračuje aktivistka. Iniciatíva Bratislava otvorene chcela upozorniť na neustálu „urbicídu“ mesta za posledných 25 rokov, keď sa vyrúbali desaťtisíce stromov, zlikvidovali sa takmer všetky technické pamiatky stredoeurópskeho významu a mnoho ďalších historických pamiatok.

O predaji budov PKO spoločnosti Henbury Development za jedno euro mesto rozhodlo v decembri 2015. Krátko na to investor, ktorý pod kultúrnym stánkom vlastní už roky aj pozemky, začal budovy búrať.

„Zodpovednosť padá na hlavu primátora Nesrovnala, ktorý ‚srovnal‘ kultúrno-spoločenské priestory mesta bez dôvodu a primeranej náhrady. Taktiež sa našlo 28 poslancov a poslankýň, ktorí odhlasovali tento nekultúrny čin napriek tomu, že väčšina obyvateľov Bratislavy bola proti zbúraniu,“ tvrdia aktivisti v tlačovej správe.

„Pritom všetko nasvedčuje tomu, že Dohodu o urovnaní všetkých vzájomných nárokov, práv a pohľadávok – súvisiacich s investičným projektom Riverside City Bratislava – Nové PKO, ktorý schválili 10. decembra 2015 mestským zastupiteľstvom – zmanipulovali, obmedzili práva mesta v prospech developera a umožnili neoprávnene zbúrať PKO. A to aj napriek tomu, že Najvyšší súd 27. októbra 2015 rozsudok krajského súdu o oprávnení bývalého primátora Ďurkovského nechať zbúrať PKO zrušil a vrátil na ďalšie konanie,“ uvádzajú aktivisti.

Narážajú pritom na dohady, ktoré vznikli medzi bratislavskými mestskými poslancami po tom, čo Najvyšší súd SR vlani v októbri vrátil kauzu PKO pre procesnú vec Krajskému súdu v Bratislave. Poslanci boli zvedaví, či mesto ešte nemohlo spor o PKO vyhrať.

O rozhodnutí Najvyššieho súdu SR sa poslanci dozvedeli až vo februári tohto roka, medzitým však mesto už predalo budovy PKO investorovi a uzavrelo s ním mimosúdnu dohodu, podľa ktorej obe strany stiahli všetky súdne podania. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal sa snažil domnienky poslancov vyvrátiť a vo februári tvrdil, že ide len o procesnú výčitku krajskému súdu.

„Najvyšší súd SR mu vytýka zle formulovanú a zle zdôvodnenú otázku. Nejde o meritórnu vec,“ vysvetľoval vtedy Nesrovnal s tým, že sa to vôbec netýka toho, či by mesto v spore uspelo.

Predaj budov PKO 10. decembra 2015 schválili poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva, o sedem dní neskôr primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uznesenie podpísal. Mimosúdnou dohodou hlavné mesto a investor urovnali svoje spory, ktoré sa týkali PKO a investor nebude od radnice vymáhať nároky, práva a pohľadávky za vyše 43 miliónov eur.

Budovy niekdajšieho kultúrneho stánku na nábreží Dunaja začal investor búrať 29. decembra. PKO už zrovnali so zemou. Na jeho mieste vyrastie planetárium a mediatéka. Postaviť ich tu má investor v rámci svojho developerského projektu Riverpark II.

V zmluve s mestom sa investor tiež zaväzuje, že na vlastné náklady zrevitalizuje dunajskú promenádu vrátane zachovania balustrádneho múrika, vybuduje tu námestie, chýbať nebude ani cyklotrasa či nový mobiliár.

Splnenie záväzkov investora si mesto v zmluve poistilo. Ak v stanovenom termíne firma nevybuduje to, k čomu sa zaviazala, hrozí jej pokuta. V prípade, že investor v stanovenom termíne nezrevitalizuje nábrežie, mesto od neho bude pýtať 4,3 milióna eur. Nevybudovanie mediatéky by ho stálo jeden milión eur, ak nepostaví planetárium, mesto od neho bude pýtať päť miliónov eur.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #PKO #beh Devín - Bratislava #urbicída