Výstava Od varešky k peru – stručný prierez životom Terézie Vansovej

18.04.2017 14:21
Terézia Vansová
Terézia Vansová na dobovej snímke. Autor:

Útla žena, ktorá mala guráž vzoprieť sa predsudkom a dominantnému postaveniu mužov v predminulom storočí, Terézia Vansová, sa narodila 18. apríla 1847 a tento rok oslavujeme 160 výročie jej narodenia. Zároveň uplynulo aj 75 rokov od jej úmrtia a pri týchto príležitostiach realizovali v Štátnej vedeckej knižnici na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici výstavu s názvom Od varešky k peru, zo života Terézie Vansovej.

Terézia Vansová sa narodila do rodiny evanjelického farára vo Zvolenskej Slatine. Matka ju priviedla k praktickosti a pracovitosti pri zveľaďovaní domácnosti, ale otec bol ten, kto ju a jej súrodencov priviedol k láske ku knihám a literatúre. Sirota Podhradských je najznámejší Vansovej román. Literárna kritika ho považuje za prvý román slovenskej spisovateľky. Musela sa však zmieriť s tým, že za toto prvé dielo nedostala žiadny honorár. Terézia Vansová sa nikdy netajila tým, že jej v literárnej činnosti ide najmä o to, aby slovenské ženy čítali.

Ku kuchárskemu remeslu bola vedená od detstva a neskôr ho sama zúročila v periodiku Dennica, v ktorom uverejňovala recepty a rady gazdinkám. V knižnej podobe ich vydala v roku 1914 pod názvom Nová kuchárska kniha. Zhromaždila v nej vyše 900 receptov a praktických rád.

Terézia Vansová strávila rok v Banskej Bystrici ako dvanásťročná žiačka dievčenskej školy profesora Karola Orfanidesa, aby sa zdokonalila v nemčine. V zbierkovom fonde ŠVK – sa nachádza z tohto obdobia jej vlastnoručne vyrobený zošit príkladov z nemčiny, písaných švabachom. V meste sa natrvalo usadila aj s manželom a chovanicou15. júna 1911. V ich dome na Fortničke sa stretávala s umeleckými osobnosťami mesta a okolia. Jej susedom bol hudobný skladateľ Viliam Figuš Bystrý, Elena Maróthy Šoltésová, či rodina evanjelického farára Jána Slávika. Práve tam vytvorila Terézia Vansová mnohé literárne a osvetové práce. Napriek osobným i profesijným problémom kráčala cestou životom so vztýčenou hlavou.

Výstava Od varešky k peru realizovaná Literárno-hudobným fondom ŠVK, sprístupňuje artefakty a predmety, jej kuchynské a písacie potreby, osobné predmety, korešpondenciu i vzácne fotografie. Zároveň tlmočí Vansovej odkazy, odpozorované zo skúseností, ktoré sú aktuálne aj pre súčasnú i budúcu generáciu.

Kurátorka výstavy je Zlata Troligová, výtvarne a technicky spolupracovala Radka Čabrádiová. Výstava Od varešky k peru – potrvá v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici do 26. mája 2017.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Terézia Vansová #Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

73,99
Elite ruža cream grand

Elite ruža cream grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk