Za krásou modrotlače do Thurzovho domu

10.07.2017 15:53

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v priestoroch Thurzovho domu na Námestí SNP, sprístupnilo pútavú a farebne nesmierne bohatú a rozmanitú výstavu Za farbou indiga.

Najstaršia modrotlač zo zbierok...
Najstaršia modrotlač zo zbierok Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Autor: SSM

Plisované sukne, lajblíky či tašky z modrotlače, odevy, módne doplnky, periny aj uteráky, to všetko môžeme ženám, ale aj mužom, v 19. storočí, období najväčšieho rozvoja modrotlače v meste pod Urpínom, závidieť.

Na vystavených modrotlačových formách uložených vo výstavných vitrínach SSM vidíme, že modrotlač mala nekonečné množstvo tvarov a variácií. Lemované sukne majú tisícky podôb a žiadna žena nemohla uvidieť na spoločenskom podujatí inú ženu v tom istom kroji.

Variácie, fantázia, možnosť experimentovať a zároveň zachovať šatstvo či bielizeň dlhodobo čistú a nepoškodenú, to sú praktické výhody modrotlače. Do toho vložíme podmanivú krásu a dokonalosť tkáčskych odevov a výsledkom sa môže pochváliť nejeden tvorca nádherných krojov z modrotlače.

Dynastia Beniačovcov

Výstava rozpráva príbeh rodu modrotlačiarov, ktorý počas troch generácií ovládol trh s touto komoditou. V minulosti bola modrotlač vyhľadávaná najmä pre jej nízku cenu. Ďalším dôvodom bol aj fakt, že sa odev z nej vyrobený nemusel tak často prať, na rozdiel od šiat ušitých z bieleho plátna. Tieto vlastnosti ju priam predurčovali na to, aby sa stala neodmysliteľnou výbavou domácností našich predkov či už v podobe súčastí ženského kroja, ale aj posteľných obliečok či závesov. Najväčší rozmach zažíva modrotlač v 19. storočí, keď ju nachádzame takmer v každej domácnosti. Dnes je skôr vyhľadávaným dizajnérskym kúskom.

„Keď sa v Banskej Bystrici povie modrotlač, starým Bystričanom sa v mysli vybaví rod Beniačovcov,“ vysvetľuje historik Filip Glocko. „Tradícia modrotlače sa dedila z otca na syna. Zakladateľom modrotlačiarenskej dynastie v meste bol Jozef Beniač. Ako 24-ročný vyučený farbiar bol v roku 1837 slávnostne prijatý do farbiarskeho cechu siedmich stredoslovenských banských miest. Počas svojho života sa angažoval v cechovej organizácii, až sa napokon stal jej cechmajstrom.

Jozef Beniač odovzdal remeslo a fabriku svojmu synovi Karolovi. Počas jeho vedenia boli výrobky z modrotlače predstavené na viacerých svetových výstavách a boli ocenené aj na milenárnej výstave v Budapešti v roku 1896, či v Londýne v roku 1905.

Karol Beniač ml. pokračoval v stopách svojho otca a deda a v snahe udržať krok s produktivitou, ale najmä s nízkymi cenami továrenskej výroby, fabriku modernizoval a do výroby zaradil aj mechanický stroj známy ako perrotin. Prerod z rodinnej firmy na jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne, prerušil až proces znárodňovania. Továreň sa stala súčasťou Bavlnárskych závodov V.I. Lenina v Ružomberku. V 70-tych rokoch minulého storočia osud fabriky spečatilo rozhodnutie štátu o demolácii dielne spolu s ostatnými objektmi.

Sprievodné podujatia k výstave

  • O ceste modrotlače od formy k látke, o osudoch členov jednej z najvýznamnejších modrotlačiarenských rodín zo stredného Slovenska ale aj o súčasných nasledovníkoch odkazu našich dedov, porozpráva autor výstavy a historik v jednej osobe Filip Glocko na komentovaných prehliadkach výstavy vo štvrtok 20.7., 17.8. a 7.9. 2017 o 16-tej h v Thurzovom dome na Námestí SNP.
  • V letnom období získava výstava aj možnosť prezentovať výrobu slovenského textilného umenia pre cudzincov, ktorí sa môžu zoznámiť s históriou ľudovej tvorby a výroby. „Výstava je jedna z nosných výstav realizovaných tento rok v Thurzovom dome,“ pozýva návštevníkov riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.
  • Výstavu za Farbou indiga si môžu pozrieť návštevníci Stredoslovenského múzea do 5. októbra 2017.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Amore Ruža Pink

Amore Ruža Pink

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk