Poslanci prelomili Nesrovnalovo veto. Zruší obstarávanie na osvetlenie?

Časti poslancov sa nepáči, že primátor Ivo Nesrovnal nepodpísal uznesenie o zrušení obstarávania na osvetlenie, o čo ho v júli požiadali. Pred hlasovaním primátor uviedol, že obstarávanie bude pokračovať aj vtedy, ak poslanci jeho veto prelomia.

24.08.2017 09:51 , aktualizované: 10:45
Ivo Nesrovnal, Bratislava, mestské... Foto: ,
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na mestskom zastupiteľstve. Archívna snímka.
debata (2)

Poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve prelomili veto primátora. Opätovne žiadajú, aby zrušil verejné obstarávanie na zaobstaranie verejného osvetlenia v hlavnom meste. Dôvodom majú byť dôvodné podozrenia, že došlo k porušeniu zákona. Poslanci tiež žiadajú otvoriť k tejto téme diskusiu s odborníkmi aj verejnosťou. Mestský kontrolór by mal zároveň vykonať kontrolu tohto procesu obstarávania. Za potvrdenie zrušenia obstarávania bolo 29 poslancov, čo sú potrebné tri pätiny.

Primátor Nesrovnal obstarávanie na osvetlenie v meste nezruší aj napriek tomu, že ho o to opäť požiadali mestskí poslanci. Ešte pred hlasovaním novinárom povedal, že obstarávanie bude pokračovať aj vtedy, ak poslanci jeho veto prelomia.

S návrhom na zvolanie mimoriadneho rokovania prišiel koncom júla bratislavský mestský poslanec Ján Budaj. Ako v diskusii spomenul, obstarávanie je zle vyhlásené aj zle pripravené. Poslankyňa Dana Čahojová zas pripomenula, že obstarávanie je na škodu mestu i zastupiteľstvu, nie je odborné a ani transparentné. Pripojil sa aj starosta Petržalky a zároveň mestský poslanec Vladimír Bajan, podľa neho táto súťaž nedopadne dobre a nekonečné predlžovanie ponúk je dôkazom toho, že v obstarávaní niečo nie je v poriadku. Primátor na to reagoval, že obstarávanie môže mesto zrušiť len pre závažné dôvody, čo uznesenie zastupiteľstva nie je.

Zmluva na dvadsať rokov

Verejné obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave vyhlásili koncom mája. Suma zákazky na nové osvetlenie je 143 697 471 eur bez DPH a bratislavský magistrát chce s víťaznou firmou uzavrieť zmluvu na 20 rokov. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia. Záujemcovia o zabezpečenie osvetlenia v Bratislave môžu predkladať ponuky do 10. októbra, otvárať ich budú 21. októbra, lehoty už druhýkrát posunuli. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Poslanci versus primátor

Jedno mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva už počas tohto leta bolo, poslanci uznesením žiadali, aby obstarávanie na zabezpečenie verejného osvetlenia v meste primátor zrušil. Dôvodom bolo, že vo viacerých bodoch je pochybnosť, či nebol porušený zákon o verejnom obstarávaní. Primátor však uznesenie nepodpísal. „Blížia sa krajské voľby a pribúda mudrlantov, ktorí vedia najlepšie, čo majú robiť. Argumenty, ktoré som počúval na zastupiteľstve, sú nesprávne, mesto postupuje transparentne,“ spomenul primátor a pripomenul, že to, čoho sa poslanci domáhajú, je politikárčenie alebo snaha ovplyvniť výsledok súťaže. „Primátor skutočne verí, že tu žijú idioti, ktorí sa budú len prizerať na to, ako opakuje triky a finty,“ vyhlásil Budaj na júlovom brífingu v Národnej rade SR.

Dodáva ďalej Siemens

Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Hlavné mesto SR Bratislava vlastní sústavu verejného osvetlenia so 47 664 svetelnými bodmi. Osvetlenie v Bratislave stojí hlavné mesto približne šesť miliónov eur ročne.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #verejné osvetlenie