Martin splatí spornú pohľadávku

, 29.09.2017 16:47

Mesto Martin pristúpi na dohodu, ktorá ukončí niekoľkomiliónové ťahanice.

Vyplatenie spornej pohľadávky ho vyjde na vyše 9 miliónov eur. Čoskoro by sa mala skončiť aj nútená správa, pre ktorú sa mesto nemohlo púšťať do investícií či čerpať eurofondy.

Mesto bolo v nútenej správe od marca 2016, potom ako sa majiteľ pohľadávky dožadoval cez exekúciu vyplatenia dlžnej sumy, ktorú právoplatným rozsudkom potvrdil súd. Režim nútenej správy v podstate chráni financie mesta pred veriteľmi, aby mohlo fungovať v základnom režime. O výdavkoch mesta pri nútenej správe nerozhodujú poslanci ani primátor, ale nútený správca.

Mesto malo dve možnosti buď sa ďalej súdiť s rizikom ďalšieho narastania dlhu alebo spor ukončiť a zaplatiť. „My potrebujeme, aby toto mesto začalo fungovať. Podporujem kroky, ktoré vedú k urovnaniu tohto sporu, k vyplateniu dlžnej sumy a vyplateniu dohodnutej čiastky za urovnanie celého sporu,“ povedala poslancom Jana Tomšíková, správkyňa nútenej správy.

Poslanci po búrlivej diskusii dohodu schválili za čo hlasovalo 23 z 28 prítomných poslancov. Majiteľom pohľadávky je spoločnosť PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka. Časť peňazí už exekútor získal, doplatiť treba ešte vyše 6,5 milióna eur. Časť by malo mesto doplatiť z vlastných zdrojov, väčšia suma pôjde z úveru.

Spor siaha do roku 1995, kedy boli snahy o rozbehnutie špičkového lyžiarskeho strediska Martinské hole. Mesto malo do akciovky, ktorá mala stredisko budovať vložiť nepeňažný vklad v podobe hotela a chaty. K tomu nedošlo, rovnako ani k realizácii plánov. Štatutári spoločnosti však zažalovali mesto, aby splatilo sľúbený vklad. Nasledovala plejáda súdov, niektoré vyniesli rozsudky v prospech mesta, iné zase v neprospech, tak ako aj posledný právoplatný rozsudok Najvyššieho súdu z februára 2015.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Martin #pohľadávka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku