Polohu zastávky pred Manderlákom stále neurčili, už rok mala byť realitou

Presné miesto novej zastávky medzi Námestím SNP a vyústením Laurinskej ulice, kde to Bratislavčania poznajú ako „Pod Manderlákom“, zatiaľ neurčili. Presnú polohu určí projektová dokumentácia. Nová zastávka pre vozidlá mestskej hromadnej dopravy bude viedenského typu, znamená to, že popred zastávku budú jazdiť aj autá. Informovala hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

, 20.02.2018 11:42
debata
zväčšiť Obchodný a obytný dom Manderla (uprostred)... Foto: SITA, Ján Slovák
manderlák Obchodný a obytný dom Manderla (uprostred) ľudovo nazývaný aj Manderlák.

Termín vybudovania novej zastávky v centre mesta však stále nie je známy. Závisí to od získania súhlasných stanovísk dotknutých orgánov najmä Krajského dopravného inšpektorátu (KDI) a vydania stavebného povolenia. Stavba zastávky bude tiež závisieť od procesu verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby. „Sú to termíny, ktoré sa riadia zákonom o verejnom obstarávaní a sú nezávislé od vôle mesta,“ spomenula Onufer.

Jej výstavbu však magistrát avizoval už na konci roka 2016. Vtedy hovoril, že trvalá zastávka by pod ikonickým domom mala vzniknúť na jar 2017.

V rámci spracovania dokumentácie pre územné rozhodnutie si krajský dopravný inšpektorát (KDI) vlani v marci vyžiadal preverenie kľúčového dopravného uzla. Týka sa to križovatky na Kamennom námestí v súvislosti s výstavbou novej električkovej zastávky „Pod Manderlákom“. Podľa hovorkyne hlavného mesta si táto požiadavka vyžaduje spracovanie dopravných prieskumov a simulácií v danej lokalite, preto bolo treba posúdiť rozsah požadovaných prác. Hlavné mesto plánuje robiť dopravný prieskum tento rok na jar, dokumentáciu potom predložia na inšpektorát. Ďalej budú potrebovať aj súhlasné stanovisko inšpektorátu a dokončiť tak dokumentáciu pre územné rozhodnutie.

Kým postavia novú zastávku „Pod Manderlákom“, vybudovali dočasnú zastávku električky na Námestí SNP pred Starou tržnicou. Cieľom dočasnej zastávky je pohodlnejšie prestupovanie cestujúcich na trase, ktorá spája centrum mesta s Petržalkou. Stavebné náklady na dočasnú zastávku na Námestí SNP boli približne 20 000 eur, vrátane osadenia zábradlia a dopravného značenia. Oba vstupy na električkové nástupište sú bezbariérové. Túto zastávku po vybudovaní trvalej zastávky pred Manderlákom zrušia, rovnako odstránia aj dočasnú zastávku na Kamennom námestí v smere do Petržalky.

Zastávka pred Manderlákom bude mať 31 metrov a bude podobná zastávke Blumentál na Floriánskom námestí. Zámerom jej vybudovania je doplnenie chýbajúcej zastávky na trase medzi zastávkami Poštová-Martinus a Šafárikovo námestie, resp. Mariánska a Šafárikovo námestie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #MHD #pod manderlákom
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy