Rómov, ktorí prišli po požiari v Poprade o bývanie, presťahovali do kina

03.03.2018 13:16
SR Poprad Rómovia sťahovanie požiar situácia
Približne 100-člennú skupinu Rómov, ktorí prišli po požiari o strechu nad hlavou, presťahovali 3. marca 2018 z priestorov Základnej školy s materskou školou v Poprade - Matejovciach do Kina Máj. Autor: ,

Približne 100-člennú skupinu Rómov, ktorí prišli po požiari o strechu nad hlavou, presťahovali v sobotu z priestorov Základnej školy s materskou školou v Poprade - Matejovciach do Kina Máj. Hovorca mesta Poprad Marián Galajda pre TASR uviedol, že dôvodom presťahovania do mestskej časti Veľká je fakt, že v pondelok 5. marca sa po jarných prázdninách vracajú deti späť do školy.

V piatok zasadal krízový štáb, ktorý na základe požiadaviek zo strany školy a rodičov urobiť všetko pre vyriešenie situácie rozhodol, že Kino Máj je v tejto mimoriadnej situácii najlepšie riešenie, doplnil Galajda s tým, že v priebehu budúceho týždňa by už mohli byť pre týchto občanov pripravené aj unimobunky. V Kine Máj je pre Rómov k dispozícii veľká premietacia sála predelená paravánmi a jedna menšia miestnosť.

V utorok 6. marca zasadne Mestské zastupiteľstvo, ktoré rozhodne o vyčlenení finančných prostriedkov na nákup kontajnerového bývania a následne by do konca budúceho týždňa mohlo byť všetko zrealizované, avizoval Galajda. Unimobunky mesto plánuje umiestniť na Staničnej ulici v Matejovciach, neďaleko od miesta, kde títo Rómovia žili pred požiarom. V provizórnych príbytkoch tam v súčasnosti stále býva ďalšia zhruba stovka ľudí. Radnica, rovnako ako aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz viackrát zdôraznili, že unimobunky sú len dočasným riešením a prípadom bude potrebné sa v budúcnosti zaoberať komplexnejšie.

Rómovia zo Staničnej ulice prišli o bývanie pri požiari 22. februára, oheň celkom zničil provizórnu stavbu, v ktorej žilo vyše sto ľudí, z toho viac ako polovica detí. Tých následne umiestnili do priestorov ZŠ, keďže jej žiaci mali jarné prázdniny a škola bola prázdna. Tým, že Rómovia školu opustili, tam v pondelok môže podľa Galajdu štandardne začať vyučovací proces. Všetky priestory, ktoré Rómovia obývali niečo vyše týždňa, sú vypratané a pripravené na príchod žiakov, dodal Galajda na margo obáv, ktoré vyjadrili niektorí rodičia a svoje deti odmietali do školy umiestniť z hygienických dôvodov.

#požiar #Poprad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk