Primára z nemocnice v Prešove odsúdili za korupciu, bral vajcia i slivovicu

Primár oddelenia klinickej hematológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove Stanislav Palášthy prijímal úplatky a za to ho v pondelok Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, odsúdil na dvojročný trest väzenia s podmienečným odkladom na 18 mesiacov. Dostal tiež finančný trest 800 eur a ročný zákaz vykonávania činnosti.

26.03.2018 12:04
debata (26)

Primár obvinený z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku sa na treste dohodol s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a samosudca ŠTS dohodu o vine a treste schválil. Poznamenal však, že by bol aj za prísnejší trest, pokiaľ ide o ročný zákaz vykonávania činnosti.

Palášthy bral úplatky od onkologických pacientov a ich príbuzných a za to im mal zabezpečovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, nové inovatívne spôsoby liečby. Bol obvinený z piatich skutkov. Išlo o úplatky v peňažnej i nepeňažnej forme ako 50 eur, 20 eur, domáce vajcia, fľaša fínskej vodky, domácej slivovice alebo orechy.

Lekára v prvej polovici júla 2017 priamo z pracoviska odviedli protikorupční policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). ŠTS v Banskej Bystrici následne rozhodol o jeho vzatí do väzby pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.

Rozsudok je právoplatný, keďže súčasťou dohody je uznanie viny zo strany obvineného, ako aj vzdanie sa práva na súdny proces a možnosti odvolať sa.

„Pán doktor uznal svoju vinu, konanie oľutoval. Podľa nášho názoru mu bol uložený spravodlivý trest. Je však na zamyslenie, aj vzhľadom na celospoločenskú situáciu, či túto spoločnosť trápi korupcia vo forme 30 domácich slepačích vajec, dvoch kíl orechov či sedmičky domácej slivovice,“ reagoval po vynesení rozsudku primárov obhajca Matúš Motyka.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #súd #Prešov #úplatkárstvo