Bratislava otvorí obyvateľom i návštevníkom svoje brány

, 18.04.2018 13:00
Bratislava pre všetkých
Ilustračná snímka. Autor:

Otvorené historické miesta, mestské múzeá, kultúrne, spoločenské i športové areály. To všetko budú mať k dispozícii obyvatelia i návštevníci hlavného mesta počas Bratislavských mestských dní, ktoré každoročne prilákajú tisíce ľudí. Konať sa budú od piatka (20.4.) do nedele (22.4.) a mesto i jeho organizácie si pre ľudí pripravili zhruba sto podujatí.

Mesto sa podľa tradície každoročne otvára svojim obyvateľom na deň sv. Juraja. „Oslavy sa začnú tradične odomknutím mestských brán, a potom budem vítať Bratislavčanov osobne v Primaciálnom paláci. Otvorené dvere budú aj v mestských múzeách, galériách, zoo a ďalších mestských organizáciách,“ priblížil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V piatok popoludní sa v rámci mestských dní budú oceňovať sprievodcovia cestovného ruchu a chýbať nebude ani galavečer udeľovania Ceny primátora Bratislavy. Najbohatší program je pripravený v sobotu (21.4.) a nedeľu.

Mestské trhy aj nábrežie pre deti

Tohtoročnými novinkami podujatia sú mestské trhy na Primaciálnom námestí či program pre deti na Tyršovom nábreží. Bezplatné vstupy bude mať verejnosť do viacerých mestských múzeí a galérií.

Lákadlom je aj tento rok bratislavská zoo. V sobotu sa môžu ľudia tešiť na vyhliadkové plavby loďou po Dunaji. Bezplatné vstupenky si je však potrebné vyzdvihnúť v kancelárii prvého kontaktu na magistráte v stredu (18.4.) od 9.00 h. Aj tento rok bude výnimočne sprístupnená kostnica pod kaplnkou sv. Jakuba na Námestí SNP, ako aj ostrov Sihoť s komentovanou prehliadkou.

Na Hlavnom námestí budú svoju činnosť prezentovať deti z mestských centier voľného času a základných umeleckých škôl. Návštevníci môžu zavítať aj na Dobrý trh na Jakubovom námestí alebo sa zúčastniť tematických prehliadok mestom Po stopách M. R. Štefánika, Bratislava '93, ktorá zmapuje dejiny Bratislavy ako hlavného mesta SR a iné. Pre športovcov budú sprístupnené viaceré športoviská. Priaznivci historických vozidiel si môžu vychutnať jazdy na viacerých historických linkách označených písmenom H a číslom linky.

Budú jazdiť aj historické vozidlá

Počas víkendových Bratislavských mestských dní budú po hlavnom meste ľudí voziť okrem mestskej hromadnej dopravy (MHD) aj historické vozidlá. Električka, trolejbus i autobusy z minulosti budú po meste zadarmo jazdiť v sobotu a v nedeľu.

Historická električka s označením H1 záujemcov odvezie po trase Národné divadlo, Námestie SNP, Obchodná, Blumentál, Vazovova, Špitálska, Námestie SNP, Kapucínska, tunel, nábrežie a Národné divadlo. Odchody od Národného divadla budú od 10:00 do 18:00 v tridsaťminútovom intervale. Historický trolejbus s označením H17 prevezie ľudí po trase Búdková, Palisády, Hodžovo námestie, Kollárovo námestie, Mlynské Nivy a späť. Odchody z Búdkovej budú od 10:15 do 17:45 v šesťdesiatmi­nútovom intervale.

Po meste budú jazdiť aj dva historické autobusy. S označením H33 záujemcov odvezie autobus po trase Národné divadlo, Štúrova, nábrežie, Mlynská dolina, Patrónka, Železná studienka a späť. Odchody od Národného divadla budú od 10:15 do 18:15 v tridsaťminútovom intervale. Vozidlo z minulosti s označením H25 bude počas víkendu premávať po trase Most SNP (nástupište č. 3), Einsteinova , Viedenská cesta a Bunker BS-4. DPB uvádza, že odchody do Petržalky budú o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00. Prestup medzi električkou a autobusom zabezpečia pred SND, medzi električkou a trolejbusom na Kollárovom námestí.

Bližšie informácie o premávke historických vozidiel i o posilnení MHD počas víkendového mestského podujatia nájdu Bratislavčania a návštevníci mesta na webovej stránke dopravného podniku. Cez víkend DPB posilní linky 29, 31, 32 a 30.

Tradícia na deň svätého Juraja

Tradícia, že sa na deň svätého Juraja otvára mesto svojim obyvateľom i návštevníkom, je spätá s históriou Bratislavy. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. Podľa magistrátu to bola na to obdobie významná a ojedinelá výsada v celej Európe. Spájala sa s oslavami i neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi mesta.

Kompletný program Bratislavských mestských dní môže verejnosť nájsť na webovej stránke hlavného mesta.

#Bratislavské mestské dni #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

49,99
Passion červené ruže

Passion červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk