Odstraňovanie trojnožiek bolo nezákonné, tvrdí Pre Sent. Nesrovnal firmu vyzval, aby nezamorovala mesto

Odstraňovanie reklamných trojnožiek z ulíc Bratislavy bolo od 20. októbra 2016 protizákonné. Tvrdí to konateľ spoločnosti Pre Sent Peter Šrůtek, podľa ktorého nemal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal nijaké právo odstrániť ich informačné plochy. Reagoval tak aj na výzvu primátora, aby firma Pre Sent už nezamorovala mesto nelegálnou reklamou.

19.04.2018 14:43
reklama Foto:
Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal odstraňuje jednu z reklamných trojnožiek.
debata (4)

Pre Sent ponúka v hlavnom meste prenájom informačných plôch na takzvaných trojnožkách, ktoré zvyčajne obopínajú stĺpy verejného osvetlenia. Mestu sa podarilo v roku 2016 odstrániť 428 takýchto zariadení, z bratislavských ulíc však nezmizli.

Firma hovorí o rozhodnutí súdu

Šrůtek uviedol, že má v rukách právoplatný rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý zrušil rozhodnutie hlavného mesta o odstránení ich informačných plôch a taktiež rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, ktorý mal ako odvolací orgán pôvodne potvrdiť toto rozhodnutie hlavného mesta.

„Súd jednoznačne skonštatoval, že zrušené rozhodnutia sú nezákonné a postup hlavného mesta, ktorý predchádzal vydaniu rozhodnutia bol v rozpore so zákonom. Odstraňovanie našich informačných plôch z ulíc mesta Bratislava uskutočnené od 20. októbra 2016 bolo protizákonné,“ povedal. Mesto tvrdí, že mu tento rozsudok zatiaľ nebol doručený.

Šrůtek: Primátor sa snaží prekryť svoju neschopnosť

Stredajšie vyhlásenie primátora je podľa Šrůteka len ďalším dôkazom jeho nekompetentnosti. Ako tvrdí, Nesrovnal zašiel ešte ďalej ako pred jeden a pol rokom, keď začal s odstraňovaním vyše 400 trojnožiek z mesta, a koná bez akéhokoľvek rozhodnutia nejakého orgánu a svojvoľne vedome berie cudzí majetok.

„Blížia sa komunálne voľby a primátor sa týmto spôsobom snaží prekryť svoju neschopnosť riešiť skutočné problémy obyvateľov mesta. Pred štyrmi rokmi sľuboval odstránenie bilbordov z mesta. Dnešná realita je, že máme v meste ešte viacej bilbordov ako pred štyrmi rokmi,“ podotkol Šrůtek.

Nesrovnal vyzval Pre Sent, aby nezamorovala mesto

Nesrovnal v stredu vyzval Pre Sent, aby nezamorovala mesto nelegálnou reklamou a prestala osádzať svoje reklamné zariadenia na mestský majetok v rozpore so zákonom.

Nesrovnal to vysvetľuje tým, že spoločnosť zmenila taktiku a používa viaceré finty, ktoré považuje za protiprávne. „Keď mesto zistí, že na jeho majetku je osadená trojnožka, vyzveme spoločnosť Pre Sent, aby ju odstránila. Firma počká a posledný deň lehoty na odstránenie niekto príde a v noci trojnožku zoberie a dá ju na druhý stĺp. Tým vzniká nová situácia a v zásade musíme začínať od znova,“ priblížil primátor.

Podľa neho sa spoločnosť snaží obchádzať zákon aj tak, že niektoré trojnožky sú neoznačené a nevidno tak, komu patria. „Je to v rozpore so zákonom, lebo reklamné nosiče musia byť označené,“ podotkol Nesrovnal.

Mesto sa pýtalo inzerentov

Mesto sa dozvedelo, kto je za väčšinou neoznačených trojnožiek tak, že sa opýtalo inzerentov, ktorí využívajú tieto reklamné plochy, s kým majú uzavretú zmluvu. „Odpoveď nebola prekvapujúca, je to spoločnosť Pre Sent,“ uviedol primátor, ktorý vyzval inzerentov, aby sa presvedčili, že inzerujú na legálnych zariadeniach. Jednu z takýchto neoznačených trojnožiek si primátor v stredu zobral so sebou do kancelárie, jej majiteľovi prostredníctvom médií odkázal, aby si po ňu prišiel osobne.

Nesrovnal chce prísnejšie predpisy

Nesrovnal sa chce opätovne obrátiť na ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo dopravy a výstavby so žiadosťou sprísnenia právnych predpisov regulujúcich ochranu vlastníctva. „Lebo mesto je vlastník zariadenia a nevieme sa brániť proti takémuto podvodnému konaniu. Musíme sprísniť legislatívu,“ skonštatoval. Bratislavčanov žiada, aby pokračovali v nahlasovaní nelegálnych reklamných zariadení.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Ivo Nesrovnal #vizuálny smog #nelegálna reklama