Na Žitnom ostrove chýba slovenská škola

, 24.05.2018 11:47
Šamorín, škola
Základná škola s vyučovacím jazykom slovenským v Šamoríne neprijíma deti z okolitých obcí. Autor: ,

Ak chcú rodičia z Rohoviec a okolitých obcí na južnom Slovensku, aby sa ich deti vzdelávali v slovenskom jazyku, musia cestovať autobusom do školy 45 minút. To považujú za záťaž najmä pre menších školákov. Obec však slovenské triedy otvoriť nechce.

V neďalekom Šamoríne neprijímajú deti z okolia a úrady ich odporúčajú prihlásiť do školy v Gabčíkove, vzdialenom asi 45 minút. Rodičia z Rohoviec, Trnávky, Báču, Blatnej na Ostrove, Kyselice, Macova a Horného Baru vidia riešenie v otvorení slovenských tried v priestoroch školy s vyučovacím jazykom maďarským v Rohovciach.

Napriek dlhoročným plánom slovenská škola v Rohovciach nebude, rodičia sa to dozvedeli vo februári. „Poslanci, ale aj riaditeľka školy hovoria, že nemajú priestor, nie sú slovenské deti a nie sú financie,“ povedala Lenka Žárová, zástupkyňa rodičov, ktorí hľadajú slovenskú školu. Prieskum rodičov však ukázal, že o slovenskú školu v Rohovciach by malo záujem 12 budúcoročných prvákov. Samotná škola má v súčasnosti 89 žiakov, ale kapacita je takmer trojnásobná. A obec prispieva na jej chod.

Škola v Gabčíkove nie je riešenie. „Deti by museli cestovať autobusom trištvrte hodinu tam, trištvrte naspäť,“ podotkla Žárová. Navyše, Gabčíkovo je opačným smerom ako Bratislava, v ktorej časť z nich pracuje. „Starousadlíci sa boja, že ak sa otvorí slovenská škola, maďarskú zatvoria,“ myslí si Žárová. To však rodičia nechcú, považujú za výhodu, keď deti vyrastajú v zmiešanom slovensko-maďarskom prostredí.

Rodičia sa snažili komunikovať s vedením Rohoviec. Spísali petíciu, ktorou sa má obecné zastupiteľstvo zaoberať 29. mája. Ak neuspejú, chcú podať podnet na Krajský školský úrad v Trnave.

Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej (nom. SNS) je problém vzdelávania detí v materinskom a štátnom jazyku vypuklejší. „Tieto práva v praxi zabezpečujú zriaďovateľa škôl, teda mestá a obce,“ vysvetlila Lubyová. A konkrétne starostovia a primátori sú zodpovední za uspokojenie všetkých nárokov detí a rodičov.

Ministerka pripomenula, že v tejto súvislosti nemá rezort školstva priamu kompetenciu konať. „Pracujeme na takej forme legislatívy, aby bola povinnosť otvoriť takúto triedu v prípade, že v danej obci o to požiada minimálne desať zákonných zástupcov alebo rodičov detí,“ dodala.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Žitný ostrov #základná škola #slovenský jazyk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk