Epidémia osýpok na dolnom Zemplíne neustupuje, potvrdených je 48 prípadov

02.07.2018 19:58
dieťa, osýpky,
Ilustračné foto. Autor:

Epidémia osýpok na dolnom Zemplíne neustupuje. V okresoch Michalovce a Sobrance evidujú k 29. júnu 89 prípadov osýpok, z toho 48 je laboratórne potvrdených.

„Hospitalizovaných bolo 81 chorých. U všetkých boli zaznamenané klinické príznaky, u ôsmich chorých detí bolo ochorenie komplikované zápalom pľúc,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Úmrtie na osýpky nebolo v tejto súvislosti podľa jej slov zaznamenané. Najviac ochorení (20) evidujú vo vekovej skupine päť až deväť rokov. Spolu 19 chorých je v kategórii 15 až 19 rokov. Po 13 ochorení je v skupinách jeden až štyri a desať až 14 rokov. Deti do jedného roka sú choré štyri. Zvyšok sa týka dospelých ľudí od 20 do 54 rokov.

„Šírenie prípadov osýpok v Košickom kraji i napriek vykonávaným protiepidemickým opatreniam pokračuje. Pripisovať ho možno aj tomu, že ide o osoby žijúce v problémovej komunite v okrese Michalovce v nízkych hygienických podmienkach bývania a pacienti z tejto komunity nie sú dostatočne zodpovední, aby dodržiavali protiepidemio­logické opatrenia,“ vysvetlila Račková.

K pondelkovému ránu bolo na infektologickom oddelení michalovskej nemocnice hospitalizovaných 24 pacientov s podozrením na osýpky. „Počas víkendu nemocnica prijala sedem nových pacientov, zároveň boli desiati prepustení,“ informovala Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia, ktorá nemocnicu prevádzkuje.

Vzhľadom na nárast počtu týchto pacientov a obmedzenú kapacitu infektologického oddelenia nemocnica minulý týždeň dočasne reprofilizovala niektoré lôžka. „V prípade ďalšieho nárastu pacientov nad kapacitné možnosti nemocnice by mali byť na príjem pacientov pripravené i ostatné nemocnice v Košickom kraji, o čom komunikujeme aj s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Michalovciach,“ doplnila.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zemplín #osýpky #epidémia osýpok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku