Pri Prešove havaroval malý vrtuľník, pilot zahynul

Pred 19.00 h havaroval v sobotu pri Prešove malý vrtuľník. Vo vnútri bola jedna osoba, ktorá utrpela zranenia nezlučiteľné so životom, informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.

07.07.2018 19:35 , aktualizované: 08.07.2018 09:10
debata (31)

Podľa jeho ďalších slov došlo k nehode v katastri mesta Veľký Šariš, časť Kanaš. Na mieste zasahujú hasiči, zdravotná záchranná služba a polícia. „Po príchode na miesto udalosti bolo zistené, že vrtuľník sa pravdepodobne zamotal do drôtov, čo spôsobilo jeho následný pád,“ priblížila okolnosti Katarína Križanová z Prezídia HaZZ.

Išlo o dvojmiestny civilný vrtuľník, v ktorom bol pilot z Prešova, informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. „Na miesto boli prizvané aj zložky Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru. Zo strany polície to má vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Prešove a pravdepodobne začne stíhanie pre trestný čin usmrtenia,“ doplnila s tým, že presná príčina i okolnosti sú v štádiu vyšetrovania.

Východ bez elektriny

Kolízia vrtuľníka s elektrickým vedením spôsobila približne o 18.40 h aj hromadné výpadky v distribúcii elektriny. „Najviac zasiahnuté lokality sú Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov,“ informovala Andrea Vlková z Východoslovenskej distribučnej, a.s. (VSD). K 20.30 h evidovali vyše 55 000 odberných miest bez elektriny. „Pohotovostné zložky VSD okamžite vyrazili do terénu. Vzhľadom na príčinu výpadku nie je aktuálne možné presne odhadnúť čas znovuzásobenia zasiahnutej časti distribučného územia,“ informovala.

Napokon sa podarilo obnoviť distribúciu elektriny pred polnocou. „VSD sa podarilo k 23.31 h obnoviť distribúciu elektriny do všetkých odberných miest v lokalitách, ktoré boli zasiahnuté sobotňajším nešťastím,“ dodala Vlková.

Nehody vrtuľníkov

K poslednému pádu vrtuľníka došlo na letisku v Spišskej Novej Vsi začiatkom apríla tohto roka. Ľahko sa vtedy zranili dve osoby. Nehoda vrtuľníka, ktorá si však vyžiadala ľudské životy, sa na Slovensku stala 10. mája 2017. Vo vojenskom priestore letiska v Prešove pri výcviku evakuácie osôb sa vtedy zrútil policajný vrtuľník značky Bell 429. Zomreli dvaja hasiči, policajní piloti sa zranili.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Prešov #pád vrtuľníka