Minister Gajdoš si uctil pamiatku obetí SNP turistickým pochodom Zlatno-Skýcov

25.08.2018 19:20
MO SR: Spomienka na obete SNP
Minister obrany SR Peter Gajdoš (v popredí tretí sprava) si turistickým pochodom cez náučný partizánsky chodník Zlatno - Skýcov v Tríbečskom pohorí a pietnou spomienkou uctil pamiatku obetí Slovenského národného povstania. Autor: ,

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) si v sobotu turistickým pochodom cez náučný partizánsky chodník Zlatno-Skýcov v Tríbečskom pohorí a pietnou spomienkou uctil pamiatku obetí Slovenského národného povstania (SNP). Miestni obyvatelia sa v období 2. svetovej vojny významne zapojili do partizánskeho odboja.

„SNP bolo významným historickým počinom, ktorý jasne ukázal vôľu slovenského národa vziať svoj osud do vlastných rúk a jednoznačne sa vzoprieť fašistickým zverstvám. A dnes môžeme byť právom hrdí, že náš možno dovtedy nie veľmi výrazný národ, sa stal súčasťou európskej protifašistickej a národnooslobod­zovacej vlny,“ uviedol minister Gajdoš. Zároveň ocenil, že občania si už tri desaťročia pripomínajú hrdinov SNP aj takýmto turistickým pochodom.

„Vďaka nebohému generálovi Jánovi Husákovi a ďalším miestnym nadšencom tieto miesta neupadli do zabudnutia, ale sú mementom pre všetkých tých, ktorí by mali tendenciu spochybňovať neľahký zápas o našu slobodu,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.

Minister obrany SR Peter Gajdoš (uprostred) si...
Minister obrany SR Peter Gajdoš (uprostred) si turistickým pochodom cez náučný partizánsky chodník Zlatno - Skýcov v Tríbečskom pohorí a pietnou spomienkou uctil pamiatku obetí Slovenského národného povstania. Autor: SITA, MO SR

Na pietnej spomienke v Skýcove sa zúčastnil aj poslanec za Slovenskú národnú stranu Jaroslav Paška, ktorý zdôraznil, že práve takéto podujatia nám pripomínajú, že históriu si treba chrániť.

Pochod partizánskym chodníkom sa uskutočňuje už od roku 1988. Vznikol z iniciatívy priameho účastníka partizánskych bojov generálporučíka v. v. Jána Husáka a vtedajších starostov obcí Zlatno a Skýcov. Občania obcí Zlatno a Skýcov v okrese Zlaté Moravce sa aktívne zapájali do protifašistického odboja či už priamou účasťou na bojoch, alebo hospodárskou, či spravodajskou podporou partizánskych skupín. Nacistickí vojaci za pomoc protifašistickému odboju obec Skýcov 16. marca 1945 vypálili a 13 jej obyvateľov odvliekli do koncentračných táborov. Obete Slovenského národného povstania a 2. svetovej vojny pripomínajú v oboch obciach vojnové pamätníky. Informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SNP #Peter Gajdoš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku