Obvinení sú Ivan B. (19). a Marián P. (20), bývalí spolužiaci, a Božena B. (29) ako ich spolupáchateľka. Falošnými peniazmi, ktoré si sami vyrobili, sa pokúšali platiť v Trenčíne. Vyšetrovateľ ich obvinil z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spáchaného formou spolupáchateľstva čiastočne v štádiu pokusu.
„Ivan a Božena mali spoločne neoprávnene vytlačiť falošné bankovky v nominálnej hodnote sto a päťsto eur. Ivan spoločne s Mariánom sa pokúsili na dvoch miestach v Trenčíne platiť týmito falošnými bankovkami, čo sa im však nepodarilo. Pri platení falošnými bankovkami nebola poškodeným spôsobená žiadna škoda, nakoľko sa im bankovky zdali podozrivé a odmietli ich prevziať,“ povedal trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička. Peniaze v hodnote 13 400 eur si vytlačili na tlačiarni, obe strany bankoviek zlepili k sebe, pričom rub prilepili naopak.
Okresný sudca sa stotožnil s návrhom domáceho väzenia, prokuratúra mala iný názor. „Uznesenie Okresného súdu Trenčín považujeme za nezákonné. Nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka, uložením primeraných povinností a obmedzení, ako aj nariadenou kontrolou technickými prostriedkami považujeme vzhľadom na osoby obvinených, charakter a závažnosť obzvlášť závažného zločinu za nedostatočné a neadekvátne,“ reagoval hovorca trenčianskej prokuratúry Marián Sipavý.
Náramky sa totiž majú podľa rezortu spravodlivosti aplikovať pri odsúdených väzňoch, nie pri obvinených, a pri prečinoch, kde hrozí podstatne nižšia sadzba – do piatich rokov.
500 eur oproti 15-tisícom
Hovorkyňa ministerstva Denisa Gerši uviedla, že ročne je monitorovaných v priemere štyridsať osôb. Toto číslo by malo stúpať. „Minister spravodlivosti Gábor Gál rieši možnosti lepšieho a efektívnejšieho využívania projektu ESMO (elektronický systém monitorovania osôb). Zriadil širšiu pracovnú skupinu, ktorá analyzuje možnosti rozsiahlejšieho nasadenia elektronických náramkov u odsúdených a ďalších osôb,“ objasnila Gerši.
Rozšíriť by sa mali aj na zločiny s trestnou sadzbou v rozpätí od 4 do 10 rokov. Zmeny bude obsahovať novela zákona o probačných a mediačných úradníkoch. Podľa nej budú môcť sudcovia uložiť domáce väzenie v prípadoch, keď by väzba vzhľadom na osobu páchateľa a okolnosti skutku bola príliš represívna, napríklad ak ide o zložitú rodinnú situáciu.
Ročné náklady na odsúdeného vo väznici sú približne 15-tisíc eur, na toho, kto by si odpykával trest domáceho väzenia, len okolo 500 eur. „Koncom roka 2018 bolo vo výkone trestu odňatia slobody približne 1 900 odsúdených, pri ktorých by bolo možné zvážiť podmienečné prepustenie za uvedených podmienok. K 1. januáru tohto roka boli iniciované procesy na premenu trestu pre 217 odsúdených, ktorí spĺňali požadované podmienky, čiže im uplynie lehota polovice vykonaného trestu,“ doplnila hovorkyňa ministerstva.