VIDEO: Po požiari internátu sú dvaja ľudia v kritickom stave

Situácia po požiari v Internáte Slovnaft vo Vlčom hrdle v bratislavskom Ružinove je stabilizovaná rovnako ako zdravotný stav dvoch ľudí, ktorí sa pri požiari vážne zranili. Informovali o tom člen predstavenstva spoločnosti Slovnaft Gabriel Szabó a starosta Ružinova Martin Chren.

23.01.2019 07:23 , aktualizované: 19:20
debata (14)
Video

Obaja vyzdvihli prácu hasičov a záchranných zložiek. Tiež koordináciu evakuácie zamestnancami strednej chemickej školy. Mestská časť aj spoločnosť budú súčinné pri ďalšom vyšetrovaní. „Keď sa nájde zdroj požiaru, potom budeme môcť transparentne povedať, aké nápravné opatrenia vykonáme,“ konštatoval Szabó. Pri udalosti podľa neho automaticky vyplo elektrinu a ističe, preto nefungovali ani hlásiče požiaru.

Študenti upozorňovali, že nepočuli žiadny požiarny alarm. „Už som si šla ľahnúť a zrazu vyplo elektrinu, s tým, že bol strašný hluk na chodbe. Bála som sa, išla som sa pozrieť, čo sa deje a na chodbe bol dym. Neviem, možno som bola v takej panike, že som to prepočula, ale žiadny alarm som nezachytila," povedala vysokoškoláčka Lu­cia.

Vybiehali v pyžame

Alarmy by pritom mali fungovať aj v prípade výpadku elektrickej energie. „Vo všeobecnosti pokiaľ ide o požiarne zariadenia, tak sú vyhotovované tak, aby fungovali aj v prípade vypnutia elektriny," objasnil Marián Bugár. Údajná nefunkčnosť požiarneho alarmu bude podľa neho predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Obyvatelia internátu v noci vychádzali z budovy v pyžame len s najnutnejšími vecami. „Väčšina ľudí už spala, mňa prišiel zobudiť spolubývajúci z vedľajšej izby na to, že horí. Pobrali sme si základné veci, zobral som si doklady a mobil. Potom sme sa zhromaždili na chodbe. Vychovávateľ nás navigoval, cez okno sme vyšli na strechu, kde po nás prišli hasiči a spolu s nimi sme zišli dolu. Neskôr sme sa presunuli do haly Slovnaftu, kde sme dostali vodu a bolo nám tam teplo," opísal stredoškolák Jakub.

Študenti čakajú pred internátom na moment, keď...
Na snímke je zachytený rebrík, ktorý žiaci...
+7Na snímke je okno, cez ktoré ľudia z internátu...

Mestská časť Ružinov podľa Chrena pomáhala riešiť situáciu s náhradným ubytovaním pre študentov a ďalších ľudí z internátu, ktorí strávili noc v župnej škole.

Nočný požiar vznikol v suterénnych priestoroch elektrickej rozvodne. Príčinu jeho vzniku vyšetrujú hasiči aj policajti, informoval veliteľ bratislavských hasičov Marián Bugár. Z internátu podľa jeho slov evakuovali celkovo 220 osôb. Najprv sa pozornosť hasičov sústredila na ľudí, ktorí boli v zadymených izbách. Následne na tých, ktorí sa zhromaždili na streche prístupovej chodby do pridruženej plavárne. „Dvoch ľudí, ktorí sú v kritickom stave, našli hasiči v bezvedomí v suteréne,“ ozrejmil Bugár.

Situáciu sa podľa neho vďaka dostatočnému počtu nasadených hasičov podarilo dostať pod kontrolu za niekoľko desiatok minút. „Samotná lokalizácia bola hlásená až v tretej hodine od odhlásenia, a to z dôvodu, že objekt je pomerne zložitejšie členený,“ doplnil.

Stredoškoláci a študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave z internátu, ktorý v noci horel, sa môžu ubytovať vo vedľajšom študentskom domove. Podľa riaditeľky domova Heleny Kuchyňkovej je v súčasnosti voľných približne 20 lôžok.

„Študentský domov Ekonomickej univerzity Vlčie hrdlo 74 je samostatný objekt, ktorý nebol zasiahnutý požiarom objektu, ktorý sa nachádzal v jeho okolí, a momentálne je iba odpojený od elektrickej energie,“ spresnila pre TASR.

Požiar v internáte vypukol v utorok (22. 1.) pred 23.00 h, pričom došlo k silnému zadymeniu celej päťposchodovej budovy. Podľa hovorkyne Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Aleny Krčovej po požiari previezli do bratislavských nemocníc osem zranených, dvaja boli v kritickom stave.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #požiar #internát #Vlčie hrdlo #HaZZ