Vzácne dokumenty a knihy našli košickí knihovníci v antikvariátoch

, 13.03.2019 15:21
knižnica, knihy, zbierka
Vzácne historické dokumenty z obdobia od 18. do začiatku 20. storočia odborníci z knižnice objavili v zahraničných antikvariátoch. Autor:

Zobrazenie Košíc na medirytine vydanej Gabrielom Bodenehrom v Augsburgu okolo roku 1720 patrí medzi najzaujímavejšie získané dokumenty, ktoré sa dostali do fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.

Na tejto vedute je v popredí mestské opevnenie s predmestskými domami a riekou Hornád, v pozadí sa týči neznámy hrad. V nemeckom opise sa spomína, že Košice sú jedno z najlepších miest Horného Uhorska, ktoré v roku 1685 obliehala a dobyla cisárska armáda.

Vzácne historické dokumenty z obdobia od 18. do začiatku 20. storočia odborníci z knižnice objavili v zahraničných antikvariátoch, kúpa sa podarila vďaka mimoriadnemu účelovému príspevku z Košického samosprávneho kraja, ktorý na to vyčlenil dvetisíc eur. Dokopy pribudlo dovedna päťdesiat nových prírastkov v latinskom, maďarskom, nemeckom a českom jazyku. „Historické dokumenty súvisia s dianím v Košiciach a na východnom Slovensku. Väčšina z nich bola vydaná v Košiciach, ďalšie sa týkajú pôsobenia významných osobností,“ uviedla Erika Palágyiová, vedúca regionálneho oddelenia knižnice.

Najpočetnejšiu skupinu tvoria príležitostné tlače. Tie sa v minulosti vydávali pri významných udalostiach, najmä vo forme oslavnej básne či reči. Boli určené širším vrstvám obyvateľstva. Často predstavovali dôležitý zdroj informácií o udalosti alebo osobnosti.

„Cenná je pre nás najmä ich faktografická hodnota, no často aj umelecké vyhotovenie,“ uviedla Soňa Jakešová, riaditeľka verejnej knižnice.

Vo fonde knižnice pribudol predpis o získaní plnomocných odpustkov z roku 1826 vydaný košickým biskupstvom pri príležitosti jubilejného roka. Tieto pravidlá určovali veriacim počet vykonaných procesií, predpísaných modlitieb a ďalších náboženských úkonov potrebných na získanie odpustkov. Ak sa niekto nemohol zúčastniť na predpísaných procesiách, bola určená alternatíva. V žiadnom prípade sa však nemohlo upustiť od svätej spovede a prijímania.

Medzi historickými dokumentmi pribudli aj oslavné básne vydané pri príležitosti menovania prvého košického biskupa Ondreja Szabóa z roku 1804, ale aj ďalšie, pochádzajúce z obdobia jeho pôsobenia v Košiciach až po oznámenie o jeho úmrtí v roku 1819.

„Tieto tlače mapujú celé jeho biskupské pôsobenie v Košiciach a poskytujú nám dôležité informácie o jeho živote,“ uviedla Palágyiová.

Cenným prírastkom je i niekoľko zväzkov kultúrno-literárneho časopisu Felső Magyar Országi Minerva, ktorý od roku 1825 vychádzal v Košiciach. O jeho vydávanie sa zaslúžil gróf Jozef Dessewffy. Prinášal informácie najmä z oblasti filozofie, histórie, jazykovedy i z prírodných vied a obsahoval množstvo ilustrácií. Často v ňom publikoval i jazykovedec Ferenc Kazinczy, ktorý sa významne zaslúžil o vznik modernej maďarčiny. Bol tiež jedným zo spoluzakladateľov Košickej maďarskej spoločnosti a práve v Košiciach vydával prvý literárny časopis v Uhorsku Maďarské múzeum (Magyar Museum).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#knihy #antikvariáty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku