Žilina vyhlásila po nočnom požiari mimoriadnu situáciu

Mesto Žilina vyhlásilo v nedeľu o 9.00 h mimoriadnu situáciu. Reaguje tak na nočný požiar na železničnej zastávke Žilina- Záriečie, ktorý sa rozšíril na mostné teleso a piliere Rondla. Informoval o tom primátor mesta Peter Fiabáne.

19.05.2019 10:27, aktualizované: 13:47
debata (28)

Na mieste zasahovalo takmer 20 hasičov zo Žiliny a Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiline. Situáciou sa zaoberá i expertízna skupina na zisťovanie príčin vzniku požiaru z Ministerstva vnútra SR, nakoľko škodu predbežne vyčíslili na viac ako 200 000 eur.

Rondel, ktorý je kľúčovým dopravným uzlom v Žiline, zostane v pondelok (20.5.) sčasti zatvorený. Podľa statikov tam totiž po požiari v nedeľu nadránom došlo k pomerne závažnému poškodeniu jednej jeho časti. Informoval o tom na tlačovom brífingu pri Stanici Žilina – Záriečie žilinský primátor Peter Fiabáne.

„Pri základnej obhliadke statikmi je podozrenie, že došlo k pomerne závažnému poškodeniu jednej časti Rondla, či už oporných stĺpov alebo aj ten nosnej časti,“ opísal Fiabáne.

Rondel je kľúčovým dopravným uzlom a v nedeľu je na ňom podľa neho doprava sčasti vylúčená. „Preto by som chcel poprosiť Žilinčanov, aby ten stav rešpektovali a radšej zvolili inú náhradnú cestu pri presune z jednej časti mesta do druhej. V súčasnosti pripravujeme veľmi rýchlo dopravné značenie na základe projektu dopravného inžiniera tak, aby sme sa pripravili na zajtrajšiu (20.5.) dopravnú situáciu,“ priblížil.

Dopravné značenie bude podľa primátora upozorňovať na situáciu na Rondeli, ten bude aj v pondelok sčasti uzatvorený. „Ide predovšetkým o zjazd z Rondla smerom na Bytčicu, preto bude aj príjazd z Hájika inak riešený,“ priblížil.

Dopravné značenie majú inštalovať ešte v nedeľu popoludní a večer. "Dopravný podnik mesta Žilina, ktorého sa to bezprostredne dotýka, zabezpečuje presun trolejbusov, keďže máme problém kvôli obmedzeniam na Rondli presunúť prirodzenou cestou trolejbusy do zvyšnej časti mesta.

V nedeľu sa trolejbusy presúvajú náhradnými trasami alebo ťahaním do zvyšnej časti mesta, aby boli zajtra k dispozícii. Pri trolejbusoch 6 a 7 je zabezpečená náhradná doprava, v prípade linky 16 je zabezpečená kyvadlová doprava," ozrejmil Fiabáne.

Požiar podľa neho obmedzil i železničnú dopravu, v nedeľu prevádzkujú železnice dopravu na úseku Rajec – Bytčica, pričom v Bytčici je zabezpečená náhradná autobusová doprava. Všetky informácie o dopravných obmedzeniach zverejnilo mesto a dopravný podnik na svojich internetových stránkach a sociálnej sieti. Samospráva tiež komunikuje so Slovenskou správou ciest, aby urýchlili rekonštrukčné práce na vozovkách pod Rondlom.

„Robíme všetko preto, aby sme minimalizovali dopady tejto vážnej situácie. To, ako dlho to bude trvať, bude závisieť od statického posúdenia rozsahu škôd. Až vtedy budeme vedieť povedať, čo naše mesto ďalej čaká,“ skonštatoval Fiabáne.

Požiarom sa začala zaoberať aj polícia. „V súčasnej dobe v súvislosti s požiarom vykonávame prvotné procesné úkony, ako aj opatrenia za účelom objasnenia skutku a jeho právnej kvalifikácie. Ďalšie okolnosti, ako aj príčina vzniku požiaru sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ uviedol žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

Požiar zničil i divadelnú sálu

Stanica Žilina – Záriečie, ktorú prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique, prišla kvôli požiaru o divadelnú sálu.

„Veľmi nás to mrzí, v noci zhorela S2. Príčiny nepoznáme, ale nevyzerá to, že začalo horieť zvnútra,“ uviedlo na stránke Stanice Žilina – Záriečie na sociálnej sieti. Zároveň sa poďakovalo hasičom, ktorí svojím zásahom zabránili fatálnym škodám a ospravedlnili sa cestujúcim za uzatvorený Rondel. „Smutný koniec jedného príbehu,“ dodalo.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #požiar #mimoriadna situácia
Flowers