Uhyn rýb na bratislavskej Kuchajde údajne spôsobilo nové vírusové ochorenie

Za masívnym úhynom rýb na bratislavskej Kuchajde môže podľa zástupcov Slovenského rybárskeho zväzu nové vírusové ochorenie, ktoré sa na našom území ešte neobjavilo. V susedných štátoch však s týmto vírusom bojujú už niekoľko rokov. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý.

28.05.2019 09:33
kuchajda, ryby Foto: ,
Úhyn rýb je na jar obrovský.
debata

Zástupcovia rybárskeho zväzu zároveň potvrdili, že k úhynu rýb dopomohlo vo veľkej miere aj počasie, pretože teplota vody sa zvyšovala veľmi pomaly a ryby tak nemali prirodzene vhodné podmienky. Situácia by sa vraj mala stabilizovať, keď bude teplota vody okolo 20 stupňov Celzia. „Je to podobná situácia, ako pri ľuďoch. Keď po chrípkovej epidémii príde k zlepšeniu počasia, následne v krátkom čase zmizne aj chrípka,“ priblížil Kusý.

„Mestská časť sa roky stará o areál Kuchajdy a počas leta má záujem prevádzkovať tu prírodné kúpalisko,“ napísal šéf novomestskej samosprávy. Dodal, že mestská časť investuje nemalé prostriedky nielen do kvality prostredia, ale aj kvality a čistoty vody. Kusý preto požiadal vedenie rybárskeho zväzu, aby prijali všetky možné opatrenia pre trvalo udržateľný stav kvality a čistoty vody na Kuchajde. Vedenie mu vraj prisľúbilo, že bude rokovať s veterinárnou správou a je pripravené prijať všetky opatrenia, ktoré zamedzia vzniku a opakovaniu podobnej situácie. Súčasne sa zaviazali, že prehodnotia svoje postupy a systém hospodárenia s rybami.

Správcom jazera Kuchajda je Slovenský rybársky zväz Bratislava IV. O úhyne rýb na Kuchajde informoval Rudolf Kusý prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti 25. apríla. Pôvodne sa predpokladalo, že ide o bežný jav súvisiaci s oteplením. Úhyn rýb hlásili viaceré rybárske revíry v Bratislave aj mimo nej.


VIDEO: Vo viacerých slovenských jazerách spozorovali väčší úhyn rýb, najmä kaprov.

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #úhyn rýb #Kuchajda