Inšpekcia odobrala vzorky vody z Hrona pri Polomke, kde zaznamenali úhyn rýb

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) už odobrala vzorky uhynutých rýb a dnových sedimentov na rieke Hron pri obci Polomka, kde cez víkend zaznamenali hromadný úhyn rýb a ďalších vodných živočíchov.

30.07.2019 16:18
debata (1)

Ako informoval hovorca SIŽP Michal Kortiš, vzorky odovzdali akreditovaným laboratóriám. SIŽP úhyn rýb rieši ako mimoriadne zhoršenie kvality vôd a podozrenie z trestného činu. Na prípade sa podieľa spolu s miestnymi zložkami Policajného zboru v koordinácii s enviropolíciou a Okresným úradom Banská Bystrica. „Keďže je vec v štádiu vyšetrovania, viac informácií bude možné poskytnúť až po ukončení prípadu,“ zdôraznil Kortiš.

V sobotu zaznamenali rybári a ochranári masívny úhyn rýb a ďalších živočíchov na rieke Hron v úseku asi 10 km od malej vodnej elektrárne pod obcou Polomka – Petríkovo v okrese Brezno. Uhynuli v prevažnej miere lipeň tymiánový a pstruh potočný, ale aj raky, hlaváče, čereble a larvy rôzneho druhu hmyzu. Ako prvý o tom na sociálnej sieti informoval časopis Slovenský rybár. Rybári z ekologickej katastrofy vinia malú vodnú elektráreň, ktorá podľa nich nemá zberný kontajner na pevný odpad. Kontaminované sedimenty, ktoré vypúšťa, sa preto dostávajú do hlavného toku Hrona. Tieto sedimenty podľa rybárov zadusili všetko živé. „Hron v tomto úseku sa zmenil na pohrebisko,“ uviedol na Facebooku Slovenský rybár.

Polícia potvrdila, že prípadom sa zaoberá. “Došlo k havarijnému zhoršeniu kvality povrchových vôd, následkom čoho masívne uhynuli ryby,” uviedla banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková s tým, že škody boli vyčíslené na 27-tisíc eur.

Fond na ochranu prírody (WWF Slovensko) na sociálnej sieti uviedol, že sedimenty do rieky podľa dostupných informácií vypustili počas opravy malej vodnej elektrárne. „Na Hrone je už dnes dvadsiatka malých vodných elektrárni, ďalšia dvadsiatka je plánovaná. Prehradzujú celý tok rieky, na viacerých chýbajú rybovody a pri ich stavbe neboli vždy dostatočne posúdené dopady na životné prostredie,“ zdôraznil WWF Slovensko.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Polomka #Slovenská inšpekcia životného prostredia #úhyn rýb #Hron