Lesníci sa bránia: V lokalite Vydrica vraj neťažia, iba spracúvajú kalamitu

16.08.2019 18:04

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky začal v bratislavskej lokalite Vydrica so spracúvaním približne 350 metrov kubických stromov, ktoré sú napadnuté podkôrnym hmyzom. Nejde o ťažbu, ale o zásah nutný na ochranu zdravého lesa, uviedol v piatok podnik. Lesníci odmietli obvinenia niektorých médií a ľudí na sociálnej sieti, podľa ktorých poškodzujú biotopy bratislavských lesov.

„V lokalite Vydrica pri Bratislave prebieha riadne ohlásené spracovanie podkôrnikovej kalamity,“ vysvetlil podnik v tlačovej správe. Z celkového množstva bolo už 200 metrov kubických stromov odstránených. Práce budú prebiehať do konca augusta. „Odstránenie stromov, ktoré boli napadnuté podkôrnym hmyzom, je veľmi dôležité. Z napadnutých stromov totiž budú vylietať nové generácie hmyzu na ďalšie zdravé stromy. Včasným spracovaním zachránime zdravé stromy. Takýto postup je upravený v zákone o lesoch,“ pripomenul hovorca podniku Pavel Machava.

Možnosťami hospodárenia v lesoch pri Bratislave, spravovaných štátnym podnikom, sa zaoberá pracovná skupina zložená zo zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, mesta Bratislava, Mestských lesov Bratislava, Bratislavského samosprávneho kraja a OZ Naše Karpaty.

Podľa hovorcu na poslednom stretnutí pracovnej skupiny v máji tohto roka Lesy SR ostatných členov skupiny informovali, že nebudú realizovať úmyselnú ťažbu v lokalitách, ktoré sú pre rozvoj turizmu pre Bratislavčanov dôležité, a to na Devínskej Kobyle a Vydrici. Zároveň však oznámili, že tam, kde to bude nevyhnutné, budú realizovať takzvanú náhodnú ťažbu, ktorá vzniká napríklad z dôvodu veternej alebo podkôrnikovej kalamity.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Vydrica #ťažba dreva #Lesy SR #lesníci #kalamita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku