Kolaps pod Veľkým Kriváňom neprežil nemecký turista

21.10.2019 08:31

Kolaps na turistickom chodníku z Veľkého Kriváňa na Pekelník v Malej Fatre neprežil v nedeľu (20. 10.) 52-ročný nemecký turista. Horská záchranná služba (HZS) o tom informuje na svojej internetovej stránke.

HZS prostredníctvom linky 155 oznámili, že muž pociťuje silné bolesti na hrudníku. „V krátkom čase od nahlásenia udalosti skolaboval a bolo nevyhnutné začať kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Na mieste začali s oživovaním náhodní turisti. Okrem horských záchranárov požiadali o súčinnosť aj posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zo Žiliny. Tá však pre silný nárazový vietor nemohla vzlietnuť,“ doplnila HZS.

Do záchrannej akcie odišli dvaja profesionálni a dvaja dobrovoľní zmluvní záchranári HZS, z toho jeden lekár. „Pacienta sa na mieste pokúšali priviesť k životu za pomoci defibrilátora aj poskytnutej intravenóznej liečby a intubácií. Napriek snahe všetkých zúčastnených turista výlet neprežil,“ uviedli horskí záchranári.

„Telo nebohého transportovali lanovou dráhou Chleb a následne terénnym vozidlom HZS k domu HZS v Štefanovej, kde ho odovzdali privolaným príslušníkom Policajného zboru. Za mimoriadne spustenie lanovej dráhy sa chceme touto cestou poďakovať prevádzkovateľovi,“ dodala HZS.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľký Kriváň #turista #malá fatra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku