Dežo Hoffmann: Fotil Beatles, múzeum má v Banskej Štiavnici

Dom, v ktorom sa narodil Dežo Hoffmann, dvorný fotograf legendárnej skupiny Beatles, sa premenil na múzeum. V piatok podvečer sa dočkal slávnostného otvorenia.

, 26.10.2019 08:00
debata (1)
VIDEO: Tu sa narodil fotograf legendárnej skupiny Beatles.
Video

Banskoštiavnický dom Deža Hoffmanna, ktorý sa narodil v máji 1912, je národnou kultúrnou pamiatkou. Stojí v historickom centre, pričom akoby uzatvára Námestie Sv. Trojice. Od roku 2007 ho vlastnia bratia Šimon Martin a Michal Šafaříkovci.

Objekt postavený zhruba pred 250 rokmi je z kameňa lepeného hlinou, pomerne dobre sa zachovali pôvodné steny, drevené stropy, klenby, tzv. čierna kuchyňa či viac ako storočné vonkajšie dvere. Jeho súčasťou je tiež stará banská štôlňa dlhá asi pätnásť metrov, ktorá je prepojená s jednou z izieb. Jej prednú časť ručne kresali do skaly ešte pred rokom 1600. Keď sa tam istý čas nachádzala krčma U Lackov, štôlňu využívali ako sklad na pivo či víno.

Slávny fotograf žil v Banskej Štiavnici len prvé tri roky po narodení. Krátko po smrti otca sa s mamou presťahoval do Žiliny, kde sa vyučil za typografa. Potom odišiel do Prahy a študoval žurnalistiku. V roku 1934 odcestoval na stáž do Paríža a odtiaľ putoval do Etiópie ako vojnový kameraman nakrúcať inváziu Mussoliniho.

Zažil aj španielsku občiansku vojnu, počas ktorej sa zoznámil a oženil so Španielkou, ktorej meno zostalo tajomstvom. Pár týždňov po sobáši totiž zomrela na fronte a Dežo pri jednom zo svojich zranení utrpel čiastočnú stratu pamäti. Po vojne sa natrvalo usadil v Anglicku, oženil sa so svojou láskou Lilly a narodili sa im dve deti.

Ako päťdesiatročný stretol Dežo legendárnych „chrobákov“ – Beatles. „Vtedy odštartoval kariéru fotografa celebrít. Postupne zvečnil aj Rolling Stones, Franka Sinatru, Marilyn Monroe či Louisa Armstronga,“ vymenoval Hoffmannove „úlovky“ Šafařík.

Hoffmann sa tak stal uznávaným umelcom, ktorého vyhľadávali tie najväčšie hviezdy. Koľko fotografií urobil len samotným „bítlsákom“, sa nevie. Isté je, že na svojom konte má viac ako milión záberov rôznych celebrít a stál na úplnom začiatku kariéry Beatles.

„S ich manažérom Brianom Epsteinom zohral v tom, že sa preslávili, veľmi významnú úlohu. Spomedzi všetkých fotografov na svete im jednoznačne urobil najviac záberov. Najznámejší pochádza z parku v Liverpoole, na ktorom sú všetci štyria hudobníci zachytení pri výskoku vo vzduchu,“ pripomenul Šafařík známy výjav.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #banská štiavnica #The Beatles #Dežo Hoffmann