Pri Starom moste v Bratislave chcú postaviť vyhliadkovú vežu aj vyhliadkovú lávku cez Dunaj

Pri bratislavskom Starom moste plánujú postaviť vyhliadkovú vežu a vyhliadkovú lávku, ktorá má poskytnúť promenádu a posedenie nad korunami stromov. Vzniknúť má aj zipline dráha, ktorá má spojiť ponad rieku Dunaj 45-metrovú vyhliadkovú vežu na petržalskom brehu s 12-metrovou vežou na ružinovskom brehu, v blízkosti nákupného centra.

13.11.2019 11:35
debata (10)

Vyplýva to z architektonickej štúdie, ktorú na zasadnutie petržalskej komisie územného plánu, výstavby a dopravy predložila firma Jufa, ktorej konateľmi sú Barbora Vetorová a Juraj Fandel.

Na petržalskom brehu pri Starom moste chce investor postaviť vyhliadkovú vežu s výškou 45 metrov. „Bude charakteristická plynulým bezbariérovým výstupom až na vrchol, prístupná každej vekovej kategórii. Z vrcholu bude vyhliadka na mesto po oboch stranách Dunaja,“ píše v štúdií investor. Po obvode zábradlia majú byť formou galérie prezentované pamiatky Bratislavy, ale aj ostatné pamiatky v rámci Slovenska. „Súčasťou vyhliadky bude suchý tobogan, adrenalínový prechod, taktiež aj promenáda a posedenie nad korunami stromov,“ priblížil investor.

Z výšky 45 metrov by sa mali môcť návštevníci prostredníctvom lanovej dráhy zipline spustiť na opačnú stranu rieky, kde plánujú postaviť 12 metrov vysokú „pristávaciu“ vežu. V ponuke má byť aj možnosť tandemového spustenia sa po tejto dráhe. Cieľovou skupinou majú byť najmä turisti. „Chceme ponúknuť atrakciu priamo v centre mesta a zároveň cielene, formou galérie, priblížiť krásy Slovenska. Vyhliadka kopíruje podobné projekty z Česka aj zo Slovenska,“ uvádza sa v štúdii s tým, že o uvedený typ atrakcie je v posledných rokoch veľký záujem. Vyhliadkové veže majú byť z oceľových konštrukcií a ich farebnosť sa plánuje v kombinácii zelená a biela.

Petržalská komisia územného plánu, výstavby a dopravy po rokovaní neodsúhlasila navrhované umiestnenie zámeru. Odobrila však ideu vytvorenia obdobnej stavby s rekreačno-kultúrnou funkciou v Petržalke. Komisia zároveň odporučila, aby žiadateľ na takúto významnú stavbu vypísal medzinárodnú súťaž, ktorej predmetom bude výber vhodného umiestnenia, ako aj architektonické stvárnenie. Niektorí členovia komisie sa nestotožnili s navrhovaným umiestnením veže pri Starom moste a vyjadrili názor, žeby bolo vhodnejšie ju umiestniť na inom mieste. Iní považovali zámer z hľadiska funkčnosti za zaujímavý, problém videli v dizajne.

Mesto Bratislava pre TASR potvrdilo, že zámer eviduje. „Rovnako evidujeme aj záujem investora o stretnutie so zástupcami mesta, na ktorom by chcel tento zámer predstaviť. Konkrétny termín stretnutia zatiaľ dohodnutý nie je. Viac budeme vedieť povedať po tomto stretnutí,“ povedal hovorca mesta Peter Bubla.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #vyhliadková veža
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy