Spoločnosť KOSIT od januára doteraz zaznamenala až 84 takýchto udalostí, vyše tretiny kontajnerov horelo v mestskej časti Juh. Tam plamene zničili 32 nádob na odpad.
Až v 55 prípadoch došlo k vyhoreniu kontajnerov určených na zmesový komunálny odpad a v 16 prípadoch kontajnerov určených na triedený papier. Najkritickejším mesiacom bol v tomto roku október, v ktorom spoločnosť KOSIT eviduje až 21 požiarov.
„V niektorých konkrétnych prípadoch nemôžeme na základe indícií vylúčiť ani úmyselné zapálenie. Vo všetkých prípadoch, pri ktorých došlo k úplnému vyhoreniu alebo len čiastočnému poškodeniu kontajnerov, spolupracujeme s Policajným zborom, ktorý určuje presnú príčinu požiarov,“ povedal Michal Hrabovský, riaditeľ divízie služieb spoločnosti KOSIT.
Kontajnery pre zmesový komunálny odpad a papier sú z pohľadu vzniku požiaru najrizikovejšie. „Obsah kontajnera, ktorý je v mnohých prípadoch naplnený rôznorodým odpadom, môže veľmi rýchlo začať horieť. Preto prosíme obyvateľov Košíc, aby do kontajnerov nevhadzovali ohorky cigariet alebo tlejúce predmety,“ doplnil Hrabovský.
Plastové kontajnery sú štandardom nielen v Košiciach, ale aj vo všetkých európskych krajinách. Najväčšou prednosťou pri práci s nimi je, že oproti plne naloženým kovovým kontajnerom je plastový kontajner ľahší, čím sa zjednodušuje manipulácia s nimi a ich vyprázdňovanie. Zároveň je odolný aj voči mechanickému poškodeniu. Všetky vyhorené alebo poškodené kontajnery boli vymenené v priebehu 48 hodín.