Matka zomretého chlapca Miria spochybňuje ľudskoprávny prístup lekárov

Matka 11-mesačného Miria, ktorý zomrel začiatkom novembra, spochybňuje ľudskoprávny prístup lekárov Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH). Tí ju podľa jej slov nechali čakať na chodbe ústavu, kým dieťa zomieralo.

09.12.2019 16:59
debata (11)

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) v pondelok na tlačovej konferencii poukázala na to, že práva matky a umierajúceho dieťaťa boli porušené. Obrátiť sa chce na súdy aj na ombudsmanku. Prípadom sa z vlastnej iniciatívy zaoberá aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

„Príbeh Miria a jeho matky odhaľuje, ako sa v mnohých prípadoch v našich nemocniciach doslova ignorujú práva pacientov, práva zomierajúcich a ich príbuzných. Vieme dokázať, že 11-mesačný chlapček Mirio zomieral takmer 16 hodín z nepochopiteľných príčin úplne sám vo svojej postieľke, zatiaľ čo jeho matku nechali čakať na chodbe,“ komentovala Ďuriš Nicholsonová s dôvetkom, že spolu s matkou chlapca nechcú spochybňovať medicínsky postup, ale ľudskoprávny rozmer.

„Nemocnica nebola schopná zabezpečiť podmienky tak, aby moje dieťa mohlo odísť z tohto sveta, aby som sa s ním ja mohla dôstojne a v intímnom prostredí rozlúčiť,“ povedala matka chlapca. Tvrdí, že chce bojovať za všetkých ostatných pacientov a ich rodiny, ktorým sú odopierané základné práva zomierajúceho. Poukázala tiež na to, že v nemocnici podľa jej tvrdenia dieťaťu merali tlak pokazeným tlakomerom, alebo na to, že otvorené rany chlapcovi ošetrovali masťou, ktorá bola mesiac po záruke. Europoslankyňa doplnila, že matke tesne po smrti dieťaťa nebola poskytnutá adekvátna psychologická či psychiatrická, prípadne odborná pomoc.

ÚDZS v tomto prípade nebol doručený podnet na prešetrenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. K výkonu dohľadu pristúpil podľa jeho hovorkyne Radoslavy Muchovej na základe dostupných informácií z vlastnej iniciatívy. „V zmysle zákonom stanovených kompetencií úrad prešetrí poskytnutú zdravotnú starostlivosť v rámci diagnostického a liečebného procesu, a to v oboch dotknutých nemocniciach – vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky (pozn. TASR: miesto narodenia chlapca) a v NÚDCH v Bratislave. Preverenie a riešenie etického rozmeru prípadu, t. j. prístupu a komunikácie pracovníkov NÚDCH je v kompetencii riaditeľa ústavu, prípadne Ministerstva zdravotníctva SR ako jeho zriaďovateľa,“ uviedla.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) v pondelok po rokovaní tripartity prípad komentovala so slovami, že sa stretla s vedením NÚDCH. „Rozprávala som sa aj s ÚDZS aj s obhliadajúcim lekárom. Nikto tam nevidí žiadne pochybenie na strane zdravotníckeho personálu. Dieťa bolo skôr narodené, a teda bolo veľmi vážne choré. Z informácií, ktoré mám k dispozícii, plne stojím za postupom lekárov NÚDCH,“ uviedla Kalavská.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #nemocnica #úmrtie dieťaťa #NÚDCH #Lucia Ďuriš Nicholsonová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy