Veterinári: Africký mor ošípaných zistili u diviaka v okrese Košice-okolie

Africký mor ošípaných potvrdili na Slovensku najnovšie u diviaka v okrese Košice-okolie. Dosiaľ sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov a Michalovce. AMO u diviaka uloveného v katastri obce Trstené pri Hornáde diagnostikovali v piatok. Potvrdil to ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

20.01.2020 19:22
prasatá, prasce, ošípané, svine, Británia, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Diviaka ulovili v poľovnom revíre Hornád pri maďarských hraniciach. „Predpokladáme, že nešlo o diviaka z trebišovského regiónu, ale priamo o migráciu diviakov z Maďarska. V poslednom období je neskutočne veľa pozitívnych prípadov v Maďarsku pri hraniciach len niekoľko kilometrov od nás,“ povedal Bíreš.

Príslušné opatrenia proti šíreniu AMO v okrese Košice-okolie pritom sú už v platnosti z minulosti. „Možno v niektorých oblastiach ich treba zaktualizovať, to má na starosti Regionálna veterinárna a potravinová správa v Košiciach, ale tie zásady okolo či už domácich ošípaných, alebo diviakov, ich lovu, monitoringu platia už vopred,“ povedal Bíreš.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 24. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach. Celkovo na Slovensku dosiaľ zaznamenali zhruba 50 prípadov ochorenia, väčšinou u diviakov. Dosiaľ posledný a v poradí 11. potvrdený prípad AMO u domácich ošípaných je ešte z augusta minulého roka z okresu Trebišov.

V rámci opatrení štátni veterinári vtedy likvidovali chovy ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy. Aktuálne sa na území SR uskutočňuje intenzívny lov diviačej zveri s cieľom obmedziť jej stavy, a tým minimalizovať šírenie AMO do ďalších oblastí.

debata chyba
Viac na túto tému: #ošípané #nakazené diviaky #AMO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy