Bratislavský samosprávny kraj zvyšuje preventívne opatrenia kvôli koronavírusu

28.02.2020 15:21, aktualizované: 21:35
DOPRAVA: Kontrola zdravia cestujúcich na...
Cestujúci si dezinfikujú ruky počas kontroly postupov a práce hygienikov rezortu dopravy ministrom dopravy a výstavby SR v príletovej hale na Letisku M. R. Štefánika. 28. február 2020. Autor: ,

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zvyšuje preventívne opatrenia proti koronavírusu. V dnešnej tlačovej správe o tom informovala vedúca tlačového oddelenia BSK Veronika Beňadiková.

„Na dnešnom zasadnutí Krízového štábu BSK prijal predseda Juraj Droba viaceré bezpečnostné preventívne opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu v zariadeniach patriacich pod župu a rovnako tak aj v prímestských spojoch,“ uvádza sa v správe.

Kraj dnes odporučil všetkým svojím zariadeniam zvýšiť bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vírusom. V školách pribudnú dezinfekčné prostriedky, budú zvýšené aj preventívne hygienické opatrenia v zariadeniach sociálnych služieb. „V nich navyše kraj odporučil riaditeľom zvážiť úpravu návštevných hodín. Rovnaké odporúčanie dostali aj riaditelia divadiel, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK,“ informuje kraj. „Všetky naše opatrenia majú v tejto chvíli len odporúčací charakter. Nechceme šíriť paniku, no prevencia je na mieste. Už dnes pristupuje bratislavská župa k zdvojnásobeniu počtu dezinfikovaných autobusov, ktoré jazdia na prímestských linkách," uviedol predseda BSK.

Bratislavský kraj v spolupráci s dopravcom Slovak Lines od dnešného dňa zvyšuje početnosť dezinfekcie prímestských autobusov. "V tejto chvíli je dezinfikovaných 130 autobusov vrátane klimatizácie a kúrenia. Tyče na držanie v spojoch sú potiahnuté špeciálnym polymérom, ktorý neutralizuje vírusy a baktérie. Dôkladná dezinfekcia trvá až šesť hodín, a z bežne vyčistených dvoch autobusov denne zvyšujeme kapacity na päť dôkladne vydezinfikovaných autobusov denne,“ uzavrel Droba.

Polícia zastavuje od piatka večera náhodne vybrané auta na hraničných priechodoch Berg a Kittsee.

Na hraničných priechodoch realizujú infokampaň o koronavíruse

Na vybraných hraničných priechodoch na území Bratislavského kraja sa v piatok vo večerných hodinách začala informačná kampaň v súvislosti s koronavírusom. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

„Výkonné zložky Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave poskytujú súčinnosť a asistenciu zložkám Ministerstva vnútra SR, a to Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ, Hasičskému a záchrannému zboru, manažmentu krízového riadenia a mimorezortným subjektom, dobrovoľníkom a pracovníkom Červeného kríža pri informačnej kampani na vybraných hraničných priechodoch,“ uviedla polícia.

VIDEO: Na letiskách sa začalo s meraním teploty pasažierov.

Polícia upozorňuje na falošné SMS správy o evakuácii pre koronavírus

Polícia SR upozorňuje na nepravdivé SMS správy, ktoré sa majú týkať evakuácie obyvateľstva pre nový koronavírus. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Ak ste sa stretli s takouto SMS správou, je falošná. Zo správy má vyplývať, že Ministerstvo vnútra (MV) SR má organizovať evakuáciu z dôvodu rozšírenia koronavírusu a máte sa dostaviť na určené miesto,“ uviedla polícia pričom zdôrazňuje, že ide o hoax.

Policajtom malo podľa ich vyjadrení MV SR potvrdiť, že takéto správy nerozosielalo a telefónne číslo je falošné. Pripomínajú, že na Slovensku zatiaľ nebol potvrdený ani jeden prípad tohto ochorenia.

Ako dodali, v predmetnej veci už bolo podané trestné oznámenie a senickí policajti už začali trestné stíhanie pre trestný čin šírenia poplašnej správy.

#koronavírus #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku