Najväčšia hustota bytov v hlavnom meste je v časti Petržalka

Najväčšia hustota bytov v hlavnom meste je v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Vyplýva to z údajov, ktoré sú od dnešného dňa zverejnené na transparentnom portáli magistrátu.

20.04.2020 16:58
Petržalka, bytovky, domy, paneláky, sídlisko Foto: ,
Bratislavská mestská časť Petržalka na archívnom zábere.
debata (1)

„Keďže aj na tieto dáta prišli otázky verejnosti, rozhodli sme sa zverejniť aj dataset počtu bytov v bytových a rodinných domoch,“ povedal vedúci oddelenia dátovej politiky a analýz bratislavského magistrátu Pavol Škápik. Na základe údajov Úradu geodézie, kartografie a katastra, ktoré spracovala sekcia územného plánovania, si návštevníci portálu môžu pozrieť odhady počtu bytov na plochách 1 × 1 kilometer či dokonca 250 × 250 metrov. Údaje o bytoch v hlavnom meste sú záujemcom prístupné na transparentnom portáli opendata.bratis­lava.sk.

Najviac bytov v oblasti 250 × 250 metrov, až 1 073, je podľa Škrápika v Petržalke, v oblasti ulíc Bosákova a Osuského. V poradí druhé najhustejšie územie podľa početnosti bytov je vo Vrakuni, tretie opäť v Petržalke, štvrté v Dúbravke a piate v Novom Meste. „Tieto údaje slúžia pre analýzy územného plánovania, dopravné modely či dimenzovanie novej parkovacej politiky. Okrem toho môžu poslúžiť aj podnikateľom pri presnejšom posudzovaní nových biznis plánov, napríklad otvorenia novej pekárne, jasličiek či domova sociálnych služieb v jednotlivých častiach mesta,“ uvádza mesto.

Druhý je Ružinov

V hlavnom meste je podľa dostupných údajov k dispozícii 223-tisíc bytov v bytových a rodinných domoch. Najviac z nich, 48 600, sa nachádza v najväčšej mestskej časti Petržalka. Hneď za ňou nasleduje Ružinov s takmer 45-tisíc bytmi, Nové Mesto a Staré Mesto majú približne po 24-tisíc bytov. Najmenej bytov je v mestských častiach Devín – 650 a Čunovo – 480.

„Oblasti Bratislavy, kde je najvyšší počet bytov, sa čiastočne prekrývajú s oblasťami, kde je aj najvyšší počet obyvateľov. Takýto prienik možno nájsť najmä v Petržalke v spomínanej oblasti ulíc Bosákova, Gessayovej a Osuského, ale aj v Dúbravke v okolí Saratovskej a Trhovej,“ informuje hlavné mesto. Podobne je na tom aj oblasť mesta, ktorá je spojnicou mestských častí Staré Mesto, Ružinov a Nové Mesto.

Podľa dát štatistického úradu pripadá na jeden byt v Bratislave 1,94 trvalo bývajúceho obyvateľa, podľa odhadu počtu obvykle bývajúcich obyvateľov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií je to však už 2,5 človeka na jeden byt. „Aj preto magistrát pre vyššiu kvalitu pracuje pri územnom plánovaní či plánovaní dopravy s rôznymi zdrojovými údajmi, aby kvalita výstupov a poskytovaných služieb bola čo najvyššia,“ doplnilo mesto.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #byty #Petržalka