Architekti: Nebúrajte bratislavský Istropolis, je to hodnotné dielo

22.07.2020 12:45
istropolis
Dom odborov Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave, 16.7.2020. Autor: ,

Zbúraním Domu odborov Istropolis na bratislavskom Trnavskom mýte príde Bratislava i Slovensko o jedno z najvýznamnejších diel povojnovej moderny, vysoko hodnotené v domácich odborných kruhoch, ale aj v zahraničí. Tvrdí to organizácia DOCOMOMO Slovensko, ktorá je súčasťou medzinárodného združenia odborníkov zaoberajúcich sa výskumom a ochranou moderného architektonického dedičstva.

Reagovala tak na zámer developera Immocap Group realizovať na mieste Domu odborov a v jeho okolí projekt Nový Istropolis.

DOCOMOMO Slovensko preto adresovali otvorený list ministerke kultúry Natálii Milanovej (OĽaNO), primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi a starostovi bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolfovi Kusému. V ňom organizácia vyjadrila znepokojenie, že developer plánuje celý komplex zbúrať a nahradiť novou štruktúrou ťažiskovo určenou na privátne komerčné účely.

„Prezentovaná stavba kongresového centra a transfer niekoľkých umeleckých diel či interiérových detailov do novostavby je slabou náhradou za stratu výnimočného architektonicko-výtvarného celku s nespornými historickými hodnotami a v neposlednom rade aj s nenahraditeľným významom rozsiahlej kultúrno-spoločenskej infraštruktúry, ktorú iný objekt v Bratislave neposkytuje,“ uviedla v liste predsedníčka DOCOMOMO Slovensko Henrieta Moravčíková.

Video: Projekt Nový Istropoli má nahradiť dnešnú budovu.

Ako ďalej tvrdí, masívna marketingová kampaň developera svojimi vizualizáciami zavádza verejnosť a neukazuje reálny obraz toho, ako plánuje využiť územie a koľko z nových priestorov bude ozaj určených verejnosti. Verí, že európske hodnoty demokratickej spoločnosti, ku ktorým sa Slovensko hlási, zahŕňajú aj schopnosť zladiť súkromný záujem so záujmom verejným. „Ten v tomto prípade predstavuje zachovanie historického dedičstva, kultúrno-spoločenskej náplne a v neposlednom rade aj environmentálne uvedomelý prístup,“ poznamenala. Ministerku, primátora a starostu preto vyzvala, aby iniciovali diskusiu o budúcnosti Istropolisu s odbornou aj širokou verejnosťou.

Vizualizácia projektu Nový Istropolis -
		foyer.
Vizualizácia projektu Nový
		Istropolis.
+10Vizualizácia projektu
		Nový
		Istropolis....

Na mieste súčasného domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte by mohol v budúcnosti vyrásť projekt Nový Istropolis. Do lokality má priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou 3000 miest na sedenie. Popritom tam majú byť postavené kancelárie, administratívne budovy, rezidencia či hotel. Zámer predstavil developer Immocap Group, ktorý sa bude usilovať, aby tam vzniklo národné kultúrne a kongresové centrum. Uchádzať sa preto chce aj o verejné zdroje. Výstavbu projektu by chcel spustiť na prelome rokov 2022/2023 a dokončiť ju v roku 2025.

Hlavné mesto odporúča developerovi realizovať verejnú prezentáciu projektu predovšetkým smerom k obyvateľom zóny a odbornej verejnosti ešte pred posúdením investičného zámeru hlavným mestom. Investičný zámer zatiaľ nebol mestu na posúdenie predložený. „Sme si vedomí, že Bratislava potrebuje dôstojný kultúrny stánok, a máme za to, že v mieste súčasného Istropolisu treba zachovať aj jeho kultúrnu funkciu,“ uviedol pre TASR magistrát.

Mestská časť Nové Mesto adresovalo developerovi viacero požiadaviek. Elementárna je, aby investor staval kultúrno-spoločenské a kongresové centrum ako prvé, prípadne v prvej fáze výstavby. Vyžaduje tiež, aby zo súčasného domu odborov a jeho okolia sa v novom projekte zachovalo všetko, čo je hodnotné. Developer deklaruje, že má záujem zakomponovať tunajšie hodnotné umelecké diela do Nového Istropolisu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Istropolis #Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku