Bratislava ohlásila veľkú obnovu verejných priestorov

01.04.2021 22:38
vallo mazúr
Zľava: Primátor Bratislavy Matúš Vallo a riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr. Autor: ,

Skatepark pod Mostom SNP, vyhliadka na Kamzíku, obnova fontány na Námestí slobody, klzisko na Železnej studničke, obnova pôvodnej horárne na Peknej ceste či revitalizácia parku na Legionárskej. Aj to sú projekty v programe na rozsiahlu obnovu verejných priestorov s názvom Živé miesta.

V stredu ho predstavil bratislavský primátor Matúš Vallo a šéf mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Ján Mazúr s tým, že prvých 25 projektov sa začne realizovať už počas tohto roka.

V spolupráci s mestskými časťami pripravuje mesto a MIB ďalší balík viac ako 20 projektov obnovy verejných priestorov. „Živé miesta je prvý seriózny program a úsilie o to, aby v Bratislave nastala viditeľná a definitívna zmena vo verejnom priestore. Je to začiatok veľkého maratónu,“ uviedol Vallo s tým, že Bratislava má, čo sa týka verejných priestorov, obrovský dlh.

VIDEO: Hlavné mesto čaká architektonická revolúcia. Takto by malo vyzerať.

Vyčlenili štrnásť miliónov eur

Primátor avizuje, že na ich obnovu má mesto vyčlenených 14,3 milióna eur. Oproti minulosti ide, ako tvrdí, o rekordnú sumu. „Je však ešte stále nízka z hľadiska toho, koľko peňazí si do verejných priestorov Bratislava zaslúži,“ poznamenal. Ak sa mestu podarí vyriešiť problém s Dopravným podnikom Bratislava a jeho výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou, do rekonštrukcie priestorov má ísť ešte viac peňazí.

Medzi projekty programu Živé miesta patrí aj vnútroblok Poľská Justičná, verejný priestor Krížna Karadžičova, parčík Žilinská, Motýlia lúka, multifunkčný park v Karlovej Vsi, park Dunajská, okolie cintorína Karlova Ves, park Husova, pobytové schody IV. rybník, areál Malý Slavín, pozorovňa zvierat Vydrica. Taktiež bufet na Partizánskej lúke, okolie pamätníka Daniela Tupého, parčík na Radlinského ulici, Komenského námestie, Pamätník 89, revitalizácia verejného priestoru pod Mostom SNP či pocket park Židovská.

Pribudne zeleň aj nová bratislavská dlažba

Mesto pripravuje aj projekty, ktoré budú riešiť priestor vozovne Krasňany, verejný priestor v okolí dúbravského Domu služieb či na Kazanskej ulici vo Vrakuni, kúpalisko Krasňany, nový park pri jazere Rohlík, Zámockú ulicu, promenádu Devín či revitalizáciu parku na Mudrochovej.

Primátor hovorí aj o oddychovom plató nad Staromestskou ulicou i o mestských hradbách. Zároveň avizuje, že už budúci týždeň zverejní mesto podobu komplexnej rekonštrukcie celistvého priestoru Živé námestie, ktoré tvoria spolu Kamenné námestie, Námestie SNP a Námestie Nežnej revolúcie.

Okrem jednotlivých projektov sa podľa Valla a Mazúra pracuje aj na štandardizácii práce s verejnými priestormi v rámci Manifestu verejných priestorov. V nasledujúcich mesiacoch majú pribudnúť ďalšie, ktoré sa budú týkať prístreškov MHD či výsadby zelene. Mesto predstaví aj takzvanú novú bratislavskú dlažbu, spôsob jej kladenia, farbu, tvar a charakteristiku. V rámci programu obnovy verejných priestorov je rozpracovaná aj koncepcia riešenia verejných sídliskových vnútroblokov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

4 debata
Viac na túto tému: #verejné priestory #matúš vallo #Bratislava