„Myšlienka Klenotnice je, aby sa v múzeu vystavili vzácne predmety, ktoré nie je možné inde vystaviť, pretože je potrebná ich zvýšená ochrana,“ priblížila riaditeľka ZM Stanislava Rovňáková s tým, že súčasťou stálej expozície sú najmä sakrálne a numizmatické predmety.
Ide napríklad o hodvábne barokové rúcho z obce Staré alebo kalich, paténu a dva kríže, ktoré začiatkom 90. rokov 20. storočia daroval pápež vtedajšiemu vladykovi Milanovi Chauturovi.
Prvýkrát je v rámci Klenotnice s podtitulom Vzácne poklady minulosti tiež prezentovaný nález strieborných mincí z 15. a 16. storočia, verejnosti známy ako „michalovský poklad“.
Na znovuotvorenie múzea sa podľa Rovňákovej slov nemuseli špeciálne pripravovať. „Už z predchádzajúceho obdobia sme mali zabezpečené bezdotykové teplomery, dostatok dezinfekcie a tiež germicídne žiariče,“ uviedla s tým, že aj v ZM aktuálne platí prísne dodržiavanie všetkých stanovených bezpečnostných opatrení.
Vstup do múzea je umožnený len s respiračnou ochranou tváre a negatívnym testom, pri vstupe sú návštevníci povinní dezinfikovať si ruky dezinfekčným prostriedkom a rovnako tam absolvujú i meranie teploty. „Počas prehliadky budú návštevníci tiež povinní dodržiavať, okrem iného, aj dvojmetrové odstupy, ak nejde o členov jednej domácnosti,“ doplnila Rovňáková.
Ako uzavrela, v ZM aktuálne vrcholia prípravy na sprístupnenie dočasnej výstavy o modrotlači s názvom Remeslo má modré dno, ktoré si múzeum vypožičalo od Východoslovenského múzea v Košiciach. Sprístupnená má byť koncom apríla a potrvá do polovice júna.