Urzon Hugo z Košíc potešil chovateľov

Zoologická záhrada Košice je výnimočná: ako prvá slovenská zoo odchovala urzona stromového (Erethizon dorsatum). Prvotná prehliadka po narodení potvrdila, že ide o samčeka a dostal meno Hugo.

05.05.2021 13:10
urzon Foto:
Urzon stromový v košickej zoo.
debata

Toto zvieratko patrí v európskych záhradách k menej častým chovancom. „Momentálne ho chová 36 inštitúcií na svete v počte do deväťdesiat jedincov. Za posledný rok sa narodilo iba osem mláďat. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad ich chovajú v ďalších štyroch zoo. Veľmi úspešným chovateľom je zoo Olomouc, odkiaľ pochádza otec mláďaťa. Samicu sme doviezli zo Zoo Miskolc Miskolci Állatkert és Kultúrpark,“ predstavuje Huga riaditeľ zoo Košice Erich Kočner.

Narodenie mláďaťa nebolo nijako jednoduché. Samica Pom-Pom porodila cisárskym rezom. Priebežné veterinárne kontroly poukázali na väčšie rozmery mláďaťa. „Nič sme nenechali na náhodu a 3. apríla sme privítali na svete mláďa. Prvé dni života sa oň postarali naše chovateľky a venovali mu patričnú pozornosť, rovnako ako aj samici. Obaja sú v poriadku,“ dodáva riaditeľ.

Urzon stromový v košickej zoo. Foto: zoo Košice/mč
urzon Urzon stromový v košickej zoo.

Urzon sa síce podobá na dikobraza, no v skutočnosti má omnoho bližšie k morčatám. Jeho ostne sú hladké, ale opatrené háčikmi. Líši sa aj v tom, že si nehrabe nory, ale naopak výborne šplhá. Na stromoch hľadá nie lenúkryt pred predátormi, ale i svoju hlavnú potravu – pupene, listy, kôru, plody a kvety. Je to samotár. Podobne ako u morčiat sa aj urzony rodia dobre vyvinuté, s otvorenými očami a osrstené. V dospelosti vážia 3,5 až 7 kg. Gravidita trvá 205 až 217 dní a samica rodí jedno, výnimočne dve mláďatá

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #ZOO Košice