V Kališti po premiérovi kričali, že je fašista. Heger reagoval s nadhľadom

Vypálená obec Kalište ukazuje, že mier a život v pokoji nie je samozrejmosťou. V príhovore počas sobotného podujatia Stretnutie generácií v obci Kalište v Banskobystrickom okrese to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). Obec Kalište počas druhej svetovej vojny vypálili nacisti.

14.08.2021 14:41 , aktualizované: 19:11
heger, kalište Foto:
Predseda vlády Eduard Heger kladie veniec k pamätníku obetiam vypálenia obce Kalište nacistami počas druhej svetovej vojny.
debata (628)

S príhovormi na podujatí vystúpili aj podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS), podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter či verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

„Toto je miesto, ktoré ukazuje, akú krutosť mala druhá svetová vojna, akú krutosť majú v sebe nacizmus a fašizmus. Toto je čas, keď sa môžeme pozrieť na toto krásne miesto a myslieť na to, čo tu ľudia museli prežívať," vyhlásil premiér s tým, že je to miesto, kde ľudia preukázali nesmierne hrdinstvo, na ktoré nesmieme nikdy zabudnúť. „Prichádzame na toto miesto, aby sme si uctili pamiatku hrdinov tejto obce, ktorí riskovali svoje životy a nakoniec nimi za svoju odvahu zaplatili. Boli zavraždení a ich domy boli vypálené,“ poznamenal.

Miesto silného odkazu

Podľa neho Kalište nie je miesto len na spomienky. „Je to aj miesto silného odkazu pre nás, pre naše deti, aby sme nikdy nedopustili, aby sa takáto krutosť v našich životoch opakovala,“ zdôraznil. „Preto, prosím, pamätajme na hrdinov tohto miesta, ale aj ďalších miest, ktoré na Slovensku máme,“ uviedol.

VIDEO: Pri príhovore premiéra Eduarda Hegera sa ozvali aj nesúhlasné hlasy.

Video

Počas Hegerovho príhovoru mu do reči skákali ľudia, ktorí po ňom vykrikovali, že je fašista. Premiér na to reagoval tým, že je to veľký výdobytok demokracie, pretože každý môže povedať svoj názor. „Povedzme si však, že do demokracie patrí práve to, aby to bolo slušné a aby to neobmedzovalo slobodu druhých ľudí. Takže pokiaľ je to v tomto duchu, je to správe, pretože to je to, čo sme chceli a za čo sme bojovali,“ ukončil.

VIDEO: Heger o demokracii, čo odkázal pískajúcim?

Video

Laurenčík v príhovore vyzdvihol bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní (SNP), ktorí bolo odhodlaní bojovať za slobodu a preukázali obrovské množstvo odvahy.

Opozícia: Na tragédiu v Kališti nemožno zabudnúť

Na pietnej spomienke sa zúčastnili aj zástupcovia parlamentnej strany Smer a predstavitelia mimoparlamentnej strany Hlas. Na sociálnej sieti zdôraznili najmä to, že na tragédiu v obci nemožno nikdy zabudnúť.

„Strana Smer-SD nezabúda na minulosť, nie je nám ľahostajná história a pripomíname si ju pri každej príležitosti. Česť všetkým nevinným obetiam druhej svetovej vojny,“ uviedol na sociálnej sieti Daniel Karas.

Hlas pripomenul, že obec Kalište patrí medzi tie, ktorú fašisti vypálili počas druhej svetovej vojny, a zaraďuje sa medzi významné pamätné miesta, pretože je tragickým svedectvom krutosti a násilia.

Patakyová: Život zmizol, nie však spomienky

Z Kališťa zmizol po druhej svetovej vojne život, nie však spomienky. Uviedla na podujatí verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Ako ďalej poznamenala, Kalište bolo významným centrom v rámci Slovenského národného povstania (SNP) a jeho obyvatelia sa do histórie spojenej s vojnou zapísali ako postavy napomáhajúce partizánom v boji proti nacistickým silám. „Ich výhodou boli výborné znalosti terénu, vďaka ktorým sa spočiatku dokázali pred nepriateľmi brániť. Tragickým sa však stal 18. marec v roku 1945, keď nemecké vojsko dedinu obkľúčilo a vypálilo,“ spomenula s tým, že o život pri tom prišlo 13 ľudí a 36 domov sa premenilo na popol.

Podľa nej svoju nezastupiteľnú úlohu má pri úvahách o budúcnosti poznanie minulosti poznačenej krivdou. „V tejto súvislosti považujem stretnutia s ľuďmi, ktorí prežili nepredstaviteľné hrôzy druhej svetovej vojny a čelili prenasledovaniu a masívnemu potláčaniu základných práv, za nesmierne cenné,“ zdôraznila. „Je potrebné uvedomiť si, že plynutím času bude takýchto vzácnych momentov čoraz menej, ich svedectvá však budú prežívať aj vo forme pamätných podujatí, akým je aj Stretnutie generácií v Kališti,“ podotkla.

„Nech sú naplnené naše rozhodnutia múdrosťou a nech tieto rozhodnutia obstoja v plynutí času tak, ako pred nami obstáli rozhodnutia obyvateľov Kališťa podporovať partizánov a Slovenské národné povstanie bez ohľadu na ohrozenie a stratu svojich životov i svojich blízkych,“ ukončila s tým, že miesto, akým je Kalište, v nej zanecháva posolstvo, aby poznatky týkajúce sa vraždenia zachraňovali ohrozených dnes i v budúcnosti.

628 debata chyba
Viac na túto tému: #Kalište #Eduard Heger