Romathan sa presťahoval na vlastnú scénu

Divadlo Romathan, ktorého zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, začalo divadelnú sezónu v nových priestoroch.

20.10.2021 08:15
Romathan, nové priestory Foto:
Divadelníci majú po tridsiatich rokoch vlastné priestory na Továrenskej ulici v Košiciach
debata

Z budovy na Štefánikovej ulici v Košiciach, ktorá je v havarijnom stave, sa divadelníci počas leta presťahovali do čerstvo zrekonštruovaných priestorov na Továrenskú ulicu 3. V novom sídle sa nachádza divadelná sála s multifunkčným pódiom a hľadiskom približne pre 80 divákov, skúšobňa pre tanečníkov, orchester i spevákov, šatne aj kancelárie.

„Novým domovom divadla sa stala budova, ktorej interiér sme zrekonštruovali s pomocou Sociálneho podniku Košického samosprávneho kraja. Nové sídlo má bezbariérový prístup a priestory sú vyhovujúcejšie pre divadelné účely. Toto národnostné divadlo má tak po prvý raz vo svojej 30-ročnej histórii svoju vlastnú scénu a na predstavenia si nemusí prenajímať priestory iných divadiel,“ tešil sa predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Sťahovanie sa začalo už v polovici augusta. Divadelníci do nového sídla premiestnili kulisy z viac ako 80 premiér, ktoré odohrali od začiatku svojej existencie. „Približne na 20 nákladných autách sme si postupne previezli celú našu tridsaťročnú históriu. Najtvrdším orieškom je vždy premiestňovanie ťažkých a objemných objektov. Takým bol aj veľký koč z nášho úplne prvého predstavenia Than Perdal o Roma – Miesto pre Rómov, s ktorým sme vystupovali ešte v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave pred prezidentom Michalom Kováčom. Každý, kto sa niekedy sťahoval, vie, že nás teraz čaká ďalšia etapa zabývania sa. Zoznamujeme sa s novým miestom, ktorému sme vďační predovšetkým za teplo, kúrenie a príjemné miestnosti s novým nábytkom. Oproti nášmu pôvodnému priestoru sa tešíme aj zo sály na prízemí, ktorá bola doposiaľ na treťom poschodí,“ povedal riaditeľ Divadla Romathan Karol Adam.

Prvé predstavenie na novej scéne odohralo divadlo pre verejnosť v pondelok. Išlo o hudobno-zábavný program Dobré je, keď Róm sa baví, v ktorom vystupujú všetky zložky Divadla Romathan – činoherná, hudobná, tanečná aj orchestrálna. V októbri tu diváci uvidia aj pôvodnú rómsku rozprávku Kuchtík Ham-Ham. V polovici novembra uvedie Romathan na novej scéne svoju prvú premiéru Testament.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #sťahovanie #Košický kraj #divadlo Romathan