Petržalka má kryty pre menej ako štvrtinu svojich obyvateľov

V katastri bratislavskej Petržalky sa nachádza 24 potenciálnych podzemných útočísk pre verejnosť s kapacitou takmer 25-tisíc miest.

10.03.2022 13:03
debata (1)

Mestská časť, ktorá má podľa sčítania obyvateľov z minulého roka viac ako 114-tisíc obyvateľov, o tom informuje na sociálnej sieti. Ako dodáva, v Petržalke sa nachádzajú aj ďalšie podobné úkryty v súkromnom vlastníctve. „Tieto počty zohľadňujú iba úkryty, ktoré sú určené pre verejnosť," uvádza samospráva s tým, že v prípade výnimočného stavu, akým je aj vojna, krízové plány v prvom rade počítajú s evakuáciou čo najväčšieho počtu ľudí mimo Bratislavu a dostupné úkryty by mali slúžiť tým, ktorí tak urobiť nestihnú.

bratislava dobrovoľník Čítajte viac Vallo: Bratislava sa pripravuje na všetky scenáre, preverujeme aj stav krytov

Mestská časť zároveň zdôrazňuje, že tieto krízové scenáre sa spúšťajú až na základe rozhodnutia príslušných štátnych orgánov a bezpečnostných zložiek. „Kapacity prípadných úkrytov v Bratislavskom kraji sú v celkových počtoch aj pri prepočítaní na počty obyvateľov najvyššie v rámci celého Slovenska," konštatuje Petržalka. Samospráva pripomína, že Slovenskej republike ako plnohodnotnému členovi NATO priame zapojenie do vojnového konfliktu nateraz nehrozí.

Mestská časť napriek tomu v kooperácii s hlavným mestom, Ministerstvom vnútra SR a ďalšími štátnymi inštitúciami a bezpečnostnými zložkami aktualizuje scenáre krízového riadenia, vrátane prípadných možností využitia dostupných úkrytov. „Cieľom jednotného postupu je najmä poskytovať rozvážne, pravdivé a relevantné informácie našim obyvateľom a návštevníkom, ku ktorým patrí aj zoznam možných úkrytov," uzatvára Petržalka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Petržalka #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy