O mramorový obklad z Domu odborov prejavili záujem divadlo i školy

O časti mramorového obkladu z Domu odborov (Istropolis) na Trnavskom mýte v Bratislave, ktorý momentálne búrajú, prejavili záujem divadlo, vysoká a stredná škola, ale aj samospráva. Informoval o tom developer Immocap s tým, že ho inštitúciám poskytol bezodplatne.

19.04.2022 17:54
istropolis, demontáž mramor, obklad, Foto:
Demontáž mramorového obkladu z Domu odborov
debata (3)

Mramorový obklad využijú v bratislavskom divadle Nová scéna na opravu interiérových obkladov. Poslúži aj pracovníkom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na študijno-výskumné účely. Menšie úlomky použijú v rámci praktickej výučby aj študenti zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave.

„Riešime aj ďalšie možnosti, ako dať mramoru druhú šancu aj na iných miestach. Naším hlavným cieľom je však použiť ho čo najviac v našom projekte,“ uviedol generálny riaditeľ Immocap Martin Šramko.

zväčšiť Na snímke z dronu búranie Domu odborov... Foto: TASR, Michal Svítok
Dom odborov Istropolis Na snímke z dronu búranie Domu odborov (Istropolis) na Trnavskom mýte v Bratislave 28. marca 2022.

Kusy, ktoré bude možno po vyčistení a opracovaní opätovne využiť, uskladňuje developer v areáli miznúceho Domu odborov. Ostatné časti recykluje a vyrába z nich terrazzový povrch.

Práce na búraní Domu odborov sa začali v januári. Vo verejnosti to vyvolalo aj negatívne reakcie, napríklad Spolok architektov Slovenska označil búranie Istropolisu za nekultúrny čin. Investor na mieste plánuje vybudovať projekt Nový Istropolis. Deklaruje nový, živý priestor a pri búraní zodpovedný prístup k obkladu i k umeleckým dielam a artefaktom.

Štefan Holčík Čítajte aj Štefan Holčík: Na Istropolis zabudneme ako na PKO
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Istropolis #Dom odborov